Fırat kalkanında son durum ne ?

Fırat kalkanı harekatında son durum ne ? fırat kalkanı harekatı ne durumda, fırat kalkanı operasyonu son durumu nedir 

26 ağustosta başlayan operasyon cerablus ile başladı ve şu andaki duruma göre 1350 kilometre karelin alandan teröristler temizlendi ve bu alanda tam kontrol sağlandı.

fırat kalkanı operasyonu sun durum ne
fırat kalkanı operasyonu sun durum ne

önce cerablus a girildi . havadan tsk miz ateş açtı ve çoğunluğu öso dan oluşan kara kuvvetleri kimsenin inanamayacağı bir zaman diliminde bu bölgeyi aldı ve suriyeli halk bu bölgeye güvenli olaralkk yerleştirildi.

Sonra çobanbey kırsalı teröristlerden temizlendi. çobanbey azez ve cerablus arasındaki kritik bir nokta idi ve kolayca geri alındı.

çobanbey in alınması ypg nin afrin ve kobani kantonlarını birleştirmesi tamamen engellenmiş oldu.

sonra öso dabık a girerek teröristleri bu bölgeden temizledi.

Dabıkta deaş ın çok büyük direniş göstereceği ve büyük bir savaş yaşanacağı hikayelerinin aslı çıkmadı.

Deaş türk askerini görünce arkasına bile bakmadan dabıktan kaçtı.

Yeni hedef şimdilerde el bab

en önemli aşama burası halepe açılan kapı olduğundan el bab çok önemli 2 senedir deaş bu bölgeyi kontrol altında tutuyor.

El bab halep in en büyük ilçesi. El bab ekonomik anlamda halep için ve suriye için çok önemli sanayi ve ticaret merkezi.

pyd ise el bab ı elegeçirip çobanbeyde birleştiremediği kantonları elbab dan birleştirmek niyetinden . ama daha çok niyetlenir bence. Türk ordusunun olduğu yerde ypg ancak hayal kurabilir. Dua etsinler buna izin veriyor ordumuz.

E heralde aşağılara ordumuz indikçe ypg kantonlarını ancak israil üzerinden birleştirir. Çünkü bu gidişler israile kadar gidecekmişiz gibi görüyorum ben .

Hedeflerimizden bir diğeri ise münbiç

münbiç te pyd hakim şu anda fıratın batısında yani türkiye bunu kabul etmeyeceğini söyledi fakat münbiç ten önce el bab ve halep daha önceliklidir.

Halep e hakim olduktan sonra münbiçte pyd arkasına bakmadan kaçacaktır zaten.

Şu anda fırat kalkanı harekatında ilk aşama el bab ın alınmasıdır. Fakat operasyonlar şu anda bekleme aşamasında gibi abd seçimleriyle alakalı olabilir.Suriye türk uçaklarını vurabilir şeklinde haber yapılmıştı ama bence abd seçimlerinin sonuçları beklendi ve buna göre el bab a operasyon yoğunlaşacaktır.

 

 

 

 

 

1 Yorum

Yorumlar kapatıldı.