Referandumdan evet çıktı, batı kudurdu

Referandumdan evet çıktı, batı kudurdu

Cumhurbaşkanlığını öngören yeni anayasanın referandum kararını halk %51,5 evet oyuyla meclisten geçirdi.

Halkın verdiği bu karar rekor bir oy katılımıyla gerçekleşti. Tarihte eşi görülmemiş bu katılım avrupayada örnek olacaktır diye düşünüyorum.

Türkiyenin kıyı kesimlerinde ve büyük şehirlerinde hayır oyunun önce çıkmış olması bazı yorumcular tarafından türkiye kutuplaştı şeklinde yorumlandı fakat ben öyle düşünmüyorum zaten iki tane seçenek var hayırın önde olduğu yerlere bakarsanız buraların çoğu hayatından memnun olanların yaşadığı bir alandır.

Genellikle deniz kenarlarında yaşayan günlük güneşlik bir hayatı olanlar şu andaki durumlarından memnunlar ve küçükte olsa bir değişim endişesi yaşamak istemiyorlar.

Gelir düzeyi daha düşük şehirlerde ve kırsal kesimde beklentiler yüksek ve burada yaşayan insanlarımız ne olursa olsun bir şeylerin değişmesi gerektiğinden yanalar.

Çünkü buralarda yaşayan insanlarımız biraz daha risk alabilecek durumda ve kaybedecek çok fazla şeyim yok diyebilecek durumda olan vatandaşlarımız.

Bazı CHP lilerin %70 lerin altında evet çıktıysa bu kabul edilemez demesi ise çok saçma. Yani düne kadar kılıçdaroğlu çıkıp %51 ile hayır oyları önde gözüküyor biz kazanacağız şeklindeki söylemleri unutuluyor.

CHP lilere göre hayırın kazanması için %51 oyu yeterliyken evetin kaz<anması için % 70 gerekiyor.

İşte almanya, hollanda gibi ülkeler şimdiden ülkemizi karıştırmanın yollarını ararlarken şaibe var gibisinden halkımızı kışkırtmaya çalışacaklar.

Şaibe olsa her halde %60 üzerinde evet oyu çıkardı ve bizim ülkemizdeki oylama ve seçim sistemi dünyadaki en şeffaf ve en temiz seçim sistemidir. Bunu bütün dünya kabul ediyor zaten.

Mühürlü zarf mühürsüz zarf olayları ise bir şaibe olarak kalmayacak. Çünkü bazı chp li yorumcular uygulamanın kanunlara aykırı olduğunu söylerken bazı hukukçular ise uygulamanın geçerli olduğunu ve yıllar önce aynı uygulamanın yapıldığını ve kabul gördüğünü bu nedenle uygulamanın geçerli olduğunu açıkladı.

Kaldı ki 1,5 milyon zarf ın hepsi evet çıksa ve hepside iptal edilse evet sonucu yinede değişmez.

Ve mühürsüz zarfların içi sayılsa belkide hayır oyları bile fazla çıkabilir ve %51,5 olan evet sonucu %52 leri bulabilir yada tersi olur %51 lere düşebilir ama sonuç olarak evet kararı kesinlikle değişmez. Değiştirecek bir oy oranı da değildir.

Batıda bazı gazeteler evetin kazanmasını hazmedebilmiş değil.  bazı yerlerde evet önde bazı yerlerde hayır önde gibi yorumlara yer vermekle yetinirlerken almanya türkiyedeki bazı kesimleri kışkırtmaya ve bazı siyasetçilere oradan emir vererek talimat vererek seçimlere gölge düşürmeye çalışıyorlar.

Türkiyede bu itirazlar hiç bitmedi, şaibe var söylemleri hiç bitmedi, oy çalındı gibi söylemler ve iddialar hiç bitmedi.

Hatta chp li temsilcilerim seçim salonundan zorla çıkarıldığı ve oyların daha sonra sayıldığı gibi aklın almayacağı derecede saçma ve kendilerini küçük düşürücü iddia bile denemeyecek sözler söylendi.

Şimdi millet kararını verdiğine göre icraat zamanı başlamıştır.

Tabii ysk nın resmi sonuçları açıklamasının ardından süreç başlayacaktır. Referandumdan çıkan evet kararının Türkiye için hayırlı olmasını dileriz