Kale grup ingiliz ortakla yola devam

Seramikten savunma sektörüne kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren Kale Group ve İngiliz otomotiv şirketi Rolls-Royce uçak motorları üretmek için ortak oldu.

İki grup, sivil ve askeri alana, özellikle Türkiye’nin ulusal savaş alanına sahip TF-X’e ihtiyaç duyan uçak motorlarını geliştirmek için yüzde 51 Kale Grubu ve yüzde 49’u Rolls-Royce ortaklığı ile bir şirket kuracak. Hedef, Türkiye’nin dünyadaki birkaç uçak motoru imalatçısından biri olmasıdır.

Kale Grubu Başkan Vekili Osman Okyay, “Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden biri olan Rolls-Royce ile enerjimizi bir araya getirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” diyen Kale Group’un başkan yardımcısı Osman Okyay, iki grup arasındaki ortaklığın Türkiye için bir kilometre taşı olacağını söyledi. Havacılık ve savunma sanayi.

Okyay, “Amacımız TF-X uçaklarımızı 2023’te uçurmak” dedi. En geç 2030 yılına kadar seri üretim yapmayı hedefliyoruz, AR-GE karargahını inşa edeceğiz, o zaman bir üretim tesisine ihtiyacımız var “dedi.

Kale Grubu’nun savunma sanayiindeki payı yüzde 30’u hatırlatan Okyay, bu oranın yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Okyay, savunma sanayiine bugüne kadar yaptıkları yatırımın 200 milyon dolar olduğunu da ekledi.

Rolls-Royce Savunma ve Havacılık Grubu Başkanı Chris Cholerton, Türkiye’nin havacılık ve savunma alanında küresel bir oyuncu olacağını ve “Türkiye’de gaz tribünü geliştirme kabiliyetimizi arttıracak” dedi. TF-X savaş programının ilk aşamasında birlikte çalışacağız. Pazarları için çok cazip bir ürün geliştirebiliriz “dedi.

1987 yılında Kale Grubu, Stinger füze konsorsiyumunun bir parçası olarak savunma ve havacılık endüstrisine adım attı ve aynı zamanda Türkiye’nin ulusal uçak motoru üretim hedefinin temel taşı olan Turbojet motor geliştirme projesinin yüklenicisi oldu. Havacılık ve savunma sanayiinde faaliyet gösteren Kale Grubu, İngiliz Rolls-Royce ile uçak motorları yapma konusunda işbirliği yapmaya karar verdi.