Kayısı üretiminde altın yıl yaşanıyor

Mut Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, ilk hasat yapıldığında 15 liradan alınan masa üzümünün 5 ila 8 lira arasında fiyatlarla satıldığını ve fiyatı 5 ila 6 liralık . “Fiyatlar çok yüksek Bu yıl altın yıl Kayısı ve erik yaşıyor ve üreticilerimiz paralarını geri alıyor” dedi.
Acar, özellikle iç ve dış pazarda bu yıl büyük bir canlılık olduğunu belirterek, “Yapımcımızdan çok memnunuz, Hasattan her geçen yıldan çok memnun, üreticilerin parasını daha fazla almaya devam ediyor.” Geçen yıl 20 ihracatçı, sebze kayısı aldı. Şu anda şirketler ihracat çalışmalarına başlamış olup açık Mogador, Bebeko, Ninfa, Trinidad, Chagatay, Septik ve İtalyan dişli kayısı türleri 5 ila 8 TL arasında alıcılar almaktadır.
Mut Odası Başkanı Faruk Deniz, Mut’in Türkiye’deki ana merkez olduğunu belirtti ve “Akdeniz ülkeleri Fransa, İtalya ve İspanya’dan önce kayısı hasadı Mersin’deki Mut şehrinde gerçekleşiyor. Mevcut kayısı Rusya’ya ihraç ediyor Ve Irak’tan bu yıl kayısı altın çağı yaşıyor ve çiftçilerimiz toplantılarda memnuniyetlerini dile getiriyorlar “dedi.
Üreticiler, kayısı ve kavun fiyatlarının son yıllara kıyasla çok iyi olduğunu söylüyor: “Erik hasatının yarısı geçmesine rağmen, alıcı 5 ila 6 kilo buldu ve fiyatı koruyor ve kayısı 5 ila 8 kilo arasında satılıyor.