Afrika ile tarım işbirliği artacak, türkiye tarım üssü olacak

Afrika ile tarım işbirliği artacak, türkiye tarım üssü olacak
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 54 Afrika ülkesinin Türkiye Cumhurbaşkanı ve bakanı düzeyinde katıldığı tarım ticaret forumunun “Cumhurbaşkanının Afrika hakkında konuşması nedeniyle Türkiye’ye büyük ilgi gösterdiğini” söyledi.

Bakan Çelik, Afrika forumuna katılan bazı bakanlara, balık tutamayacaklarını söyleyerek, balık tutamadıklarını ve ülkelerindeki balıkların yaşlanarak öldüğünü söyledi.

ÇİN’E GİTMEK

“Bir ülkede sadece 8 milyon hektarlık bir alan, bir işadamı suyunu alıp sahaya çıkaracak iki nehir arasına yerleşse bile işleme tabi tutulabilir” diye konuşan Başbakan, bireysel ülkelerin işbirliğini gerekçe göstererek .

Çelik, bazı yerlerin TİGEM olarak açılıp özel sektör operasyonuna açılabileceğini belirtti. Çelik, önümüzdeki günlerde Çin’e de gideceklerini ve “Çin ile süt ve toz bağlantısı kurarsak, hayvancılık Türkiye’de uçacak ve uçacak” dedi.

Bakan Çelik, Afrika için yeni bir plan başlattıklarını söyleyerek, “Balık avlama, balık avlama, tarım, tarım, iş adamlarını alacağız, geri döneceğiz ve Afrika ülkelerine döneceğiz” dedi.