Benzinliklerde gbt kontrolü yağılacak

Benzinliklerde gbt kontrolü yapılacak.
Polis İstihbarat Dairesi, yakıt istasyonlarından yakıt alan araçların plakalarının girildiği Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sunucularına yerleştirildi. Uygulama yaklaşık 5 ay sürdü ve birçok kaçakçılık ve terör suçu ortaya atıldı. Kayseri’ye son kez yakıt verildiğinde, plakanın şüpheli araçlar kategorisinde olduğu bildirilen bir araçta patlayıcı bir cihaz olduğu bildirildi ve takımlar yönlendirildi.

1 Ocak’tan itibaren, yakıt istasyonları, elde ettikleri verilerin EPDK’ya gitmesini sağlayan bir sunucu sistemi oluşturdu. Şüpheli araçların ve işlemlerin tespiti için sunucunun Polis İstihbarat Departmanı ile irtibata geçmesine izin verildiği öğrenildi. Sistem sayesinde terör, sahte plaka, çift plakalı, haciz ve infaz gibi vakaları özellikle başta tespit etmek mümkündür.

155 bildirildi

İstasyondan yakıt aldığı aracın plakası ve aldığı ürün yazar silindirine girilir. Sunucu ve ardından veriler önümüzdeki üç gün içinde çevrimiçi olarak EPDK’ya iletilir. Güvenlik ayrıca bu bilgileri kendi bilgileriyle de karşılaştırır. Aracın plakadan çağrıldığı tespit edilirse hemen en yakın 155’e bildirilir.