Deniz Baykal ; Abdullah GÜL adayım değil dedi

Deniz Baykal ; Abdullah GÜL adayım değil dedi çark etti.
Baykal, Gül’ün “Türk hesabıyla meşgulüm, Abdullah Gül başkanlık adamı değil, onun başkan olmaya karşı çıktım ve bundan gurur duyuyorum” dedi.

Ben bir modelin peşindeyim. Bir model söylemeye çalışıyorum. Arkadaşımız Ahmet Hakan, ‘Nasıl istersiniz’ diye telaffuz etti. Model penceresine baktım. Kendi hislerime, tercihler penceremize bakmadım. ‘Evet uygun’, ‘aday olarak öngörüyorum, olabilir’ gibi bir şey söylemedim. Bir model koydum. “Modelin, Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin temel aldığı 1,5-2 milyon seçmen üzerinde bloksuz blok sözcüğü olacağını düşünüyorum, tercihim değilim. Seçimim olmadığı açıktır.” Aslında benim cevabımda Gül, “Geçmişten duruşunu biliyoruz” diyor Gül, aslında şunu biliyorum: Ben yerim biliyorum, aynı noktadayım. Cumhurbaşkanı adayı olmamalı, böyle bir öneride bulunamam ama benim kendi tercihimi burada ifade etmem gerekiyor Bir model hakkında konuşuyorum.

O modelde Saadet Partisi’nin başkan yardımcısı olabilir. Bu, desteklediğim anlamına gelmiyor. İşbirliği için kardeş gününüzü görün, Başkan Başkan Saadet’i ziyaret edecek. Saadiyat Partisi’nin anlayışına saygı duyuyoruz. Ancak bu anlayışı cumhurbaşkanlığına devretmeyi düşünmüyorum. Bu ayrı bir iş. Bunun Saadet Partisi’nin başkanı olduğunu biliyorum, ama duygularına saygı duyuyorum. İnancına saygı duyuyorum. Kendisini ifade edebilmek için ona mümkün olduğunca sahip çıkıyorum. Cumhuriyet Başkanının anlayışından etkilendiği doğrudur. O da bu sürecin bir parçası, çünkü gözlerim ayrı bir iş.

GÜL’ÜN ALMADI ‘KENDİ YORUMLARINI ALMADIM’

Ancak Abdullah Bey ile böyle bir ilişkimiz yok. Bu açıdan doğru, fakat Gül’ün “ciddi olmadım” sözü kendi takdirimdir. Onu ciddiye almış oldukları belli, ciddi oluyor. Bu dünya hakkında hiçbir şey söylemiyorum. Partiler arası hesaplarla meşgul değilim.

GÜL, BAŞKANI’NIN TARTIŞILDI

Türkiye hesabıyla meşgulüm. Abdullah Gül benim başkanlık adamı değil, onun başkan olmasına karşı çıktım ve bundan gurur duyuyorum. Bundan sonra, önermem gereken hiç bir şekilde önerim değil. Bir taraftan kendisine teklifte bulunmak ve diğer taraftan adaylığını devre dışı bırakmakla suçlanıyorum.

Bütün bunları bir tarafa bırakalım, ancak bir nokta diyelim; Abdullah Bey birkaç gün önce babasını kaybetti. Her şeyden önce, acı çektirdiğim için başsağlığı ve sempati vermek istiyorum ve Tanrı beni çok fazla korusun.