Kıdem Tazminatında yeni dönem başlıyor

Kıdem Tazminatında yeni dönem başlıyor
Kıdem Tazminatı İçin Yeni Düzenleme
Kıdem tazminatı ödendi mi? Kıdem tazminatı için uzun vadeli çalışmalar tamamlanmıştır. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, çalışmalara verilen bilgilerle kıdem tazminatının garanti edilen 20 maddelik olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, esnek bir sistemin kurulduğunu ve istediği kişinin mevcut sistemde kalabileceğini söyledi.

Kıdem tazminatı ile ilgili teknik çalışmalar tamamlanmıştır. Ekonomik Koordinasyon Kurulu (ECC) tarafından değerlendirildikten sonra taraflara gönderilecektir. “Güvenlik, adalet, şeffaflık ve sürdürülebilirlik” olmak üzere dört temel direğe dayanan yeni sistem, hem çalışanları hem de işverenleri koruyan 20 önemli başlık içeriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni sistemin devlet tarafından destekleneceğini vurguladı. Başbakan Binali Yıldırım, toplantıda belirlenecek ana parametreleri işçi ve işveren sendikalarına gönderilecek. Yüzde 70’lik ortak emekli maaşında bir görüşme yapılması halinde, yönetmelik TBMM’ye gönderilecek. Bakan Mezzinoğlu, “40 yıldır başaramayacak güçlü bir yapı inşa edeceğiz, eğer çalışanın patronundan taviz veriyorsa, sıfırdan hesaplayacak ve işverenle pazarlık yapmaya devam edecek” dedi.

HÜKÜMET GÜVENLİK OLACAK

Mezzinoğlu, “Aylık takibe alma işlemini İşsizlik Fonu’nda olduğu gibi yapacağız, önemli vicdanlar rahat” diye konuştu. Almanya’da olduğu gibi, “kolektif para” veya “yüksek maaş” seçeneği ile kıdemi toplamak için iki seçenek olduğu için sistemin işleyişi Avusturya uygulamasına benzeyecektir. Avusturyalı model, filoda toplanan emek yoğun emek dönüşlerine dayanan bir sistemdir.

KAZANAN KARLAR: Kazançlar yeni sistemle korunacak, katsayı 30 günde hesaplanacak.

İŞÇİ BİR GÜN: Bir gün kıdem kazanacak.

VADEYE DÜŞEN: Birikim çamurluğun üzerinde kaldığı sürece nemlenir.

ÖNEMLİ NOTLAR: Dürüst olun.

ŞEFFAF OLMAK İÇİN: Şeffaf bir sistem kurulacaktır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPISI: Finansman sistemi sürdürülebilir olacaktır.

GÜVENİLİR: İşçi, işverene güvenilir bir yapı inşa edecek

TAZMİNAT: Düşük tazminat dönemi olacak. Tasarruf, fonda kaldığı sürece azaltılacaktır.

ATIK SEÇENEKLERİ: Çalışan yatırım seçenekleri sunulacaktır.

İKİLİ FON SİSTEMİ: Çift fon sistemi kurulacaktır. Kıdem Tazminatı Fonu-Kıdem Garanti Fonu’nun öngörülmesi öngörülmektedir.

SÖZLEŞME, Nihai Durum dikkate alınacaktır: Sözleşme, sözleşmenin bitiminde korunacaktır. Sözleşme tutarı, kıdem süresinden önce sayılır.

DEVLET KATKILARI: Devlet, işverenin yükünü hafifletmek için sisteme katkıda bulunacaktır.

GELİR ENDEKSİ: Fon geliri endekslenecektir. İşveren kabul ederse, tasarruflar yeni sisteme aktarılacaktır.

PARTİDEN BİRİNCİ OLARAK OLANACAĞIZ: Sosyal taraflar da aktif görev alacaklardır.

UZAK DURUM: Yeni sistem tanıtıldığında, yeni başlayanlar için zorunludur ve gönüllülük, daha şimdiden başlamış olanlar için temel oluşturacaktır.

SİZE ALIN: İstifa da verilecek.

YENİ İŞİN KAYBINA YÖNELİK YOK: Yeni bir işin tazminat hesabına taşınacağını fark ederseniz, kaybolmayacaktır.

FLASH ETSE EDİLECEKTİR: Şirket iflas edecek, ancak tazminat alınacaktır. Şirket iflas ettiğinde, bu Garanti Fonu yürürlüğe girer.

ERKEN ÇİZİM OLASILIĞI: Bazı durumlarda erken çekilme sağlanacaktır.

YENİ ÇALIŞMAYA GEÇİRMEK İSTİYORSANIZ: Kıdem tazminatınızı kaybetmekten korktuğunuz anda, diğer işlere geçiş daha kolaylaşacak ve iş gücü piyasası tekrar canlanacaktır.