Merkez Bankası Katar işbirliği

Merkez Bankası Katar işbirliği
Bunlar hep islam birliğinin ilerleme işlemleridir aslında.
Dışişleri Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde Türk elçiliğinde bulunan Merkez Bankası Ekonomi Danışmanlığı, Ortadoğu’daki kurumun ilk ajansı oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milli paranın dış ticarette kullanılması çağrısının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dikkat çekici bir adım attı. New York, New York, Frankfurt, Londra, Pekin ve Tokyo’da ofisleri bulunan Merkez Bankası, Katar’ın başkenti Doha’da da ofis açtı. Sözcüden İsmail Şahin’e göre, Dışişleri Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde Türk büyükelçiliğinde bulunan Merkez Bankası Ekonomi Müşaviri, Ortadoğu’daki ilk ajans oldu.

SON DAKİKA AÇILDI

Murat Çetinkaya’nın Merkez Bankası’nın Katar’da gerçekleştirdiği bilgi Cumhurbaşkanlığı tarafından kamuoyuyla paylaşılmamasına karşın, gelişme örgütü Nisan ayı sonunda yayınlanan 2016 yıllık raporunda yer aldı. Yurtiçi ve yurtdışı temsilcilerin mevcut irtibat bilgilerini paylaşan banka, Doha’da ilk kez yer aldı. Merkez Bankası’nın son olarak 2012 yılında uluslararası bir temsilciliği var.

Çin ile imzalanan takas sözleşmesini takiben, Merkez Bankası Pekin’de bir büro açtı ve ilk döviz kuru 30 Kasım 2016’da gerçekleşti. Para kazanma süreci, ülkenin para birimini isteyen ticari bankalar ile yatırım yapmaya başlamış ya da Merkez Bankası’ndan işlem gördü. Süreç, merkez bankalarının belirli bir tarihte ulusal para birimini değiştirdikleri ve belirli bir süre sonra ana paraların geri dönüşü ve kullanılan ulusal para biriminin faizinin değiştirildiği bir süreç olarak tanımlanmaktadır.

İHLAL SÖZLEŞMESİ YOKTUR

Yakın zamanda bir dizi ticari, siyasi ve askeri anlaşma imzalayan Türkiye ile Katar arasında kamuya açıklanan bir takas sözleşmesi bulunmamaktadır. Katar ile Türkiye’de bankacılık, medya, perakende ve gayrimenkul sektörlerinde dikkat çeken 700 milyon doların üzerinde bir ticaret hacmi bulunmaktadır. Katar’dan 400 milyon dolar ithal eden Türkiye, esas olarak Katar’dan petrol, sıvılaştırılmış doğal gaz, alüminyum ve plastik ürünleri ithal etmektedir. Katar’daki Katar’ın dördüncü ülkesi olan Türkiye, Katar’daki altyapı ve üstyapı projelerine 7.5 milyar dolar harcıyor.