Saat 19:00 dan sonra evde matkap kullanmak yasak

Saat 19:00 dan sonra evde matkap kullanmak yasak

Emniyet Genel Müdürlüğü Kamu Güvenliği Genel Sekreteri, resmi web sitesinde yer alan çeşitli soruların vatandaşlarına sorularını cevapladı. Yanıt olarak, vatandaşların hırsızlara ceza verilmeyeceği yönündeki eleştirileri ‘düzenleyici gerekliliğe’ verildi.

VATANDAŞLARIN EN ŞİKAYETİ GÜRÜLTÜ

Kamu Güvenliği Dairesi, yaz aylarında sokaklarda ve sokaklarda tutulan, nişan, düğün, sünnet gibi olayların yol açtığı aşırı gürültüyle özellikle rahatsız olan konular hakkında vatandaşlardan çok sayıda şikayet dilekçesi ve bilgi talebi talep etti. Geceleri geç saatlere kadar devam etmekte ve yetkililer önleme başvurusunda bulunabilirler. Dedi. Daire şu açıklamaya sahiptir:

“Kanunlarda sokak düğünleri için yasal bir düzenleme bulunmamakla birlikte, angajman, düğün, sünnet gibi faaliyetler üst düzey bir gürültüye neden olduğundan bazı mevzuatlarda” gürültü “başlığı altında ele alınmıştır. Gürültü ile ilgili şikayetiniz için, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 183. maddesi uyarınca 5326 Sayılı (Kötü Muamele / Jandarma) veya Belediye Polis Memurlarının 36. Maddesi ve soruşturmanın baş görevlisi olan savcı.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 72. Maddesine göre; 2918 (araçlardan kaynaklanan gürültü) trafik sıkışıklığının olmadığı yerlerde diğer kolluk kuvvetlerine bildirilebilir. 2872 sayılı Çevre Kanunun uygulanmasına ilişkin olarak çıkarılan çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi ile ilgili yönetmeliğin 39 uncu maddesine göre, belediye sınırları ve belediye büroları, belediye bürolarına, belediye sınırlarına ve belediye bürolarına devredilir. Yapmadıysanız, il çevre ve orman müdürlüklerine başvurabilirsiniz

Emniyetten yapılan açıklamada, evde saat 19.00 ile 07.00 saatleri arasında matkap ve benzeri motorlu aletlerin kullanılması yasaklandı.

Polis Genel Müdürlüğü Kamu Güvenliği Dairesi, yapılmayan saatlerin mevzuatta olup olmadığını sordu.

cumhurbaşkanlığı; Çeşitli biçimlerde yaptırımların ilan edilmesi, 2559 sayılı Ağır Hizmet Suçu Hakkında Kanun, 5326 Sayılı Kabahatler Yasası ve Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde yürürlüğe giren Çevresel Tehlike Değerlendirme ve Yönetim Yönetmeliği ile ilan edildi. Yapılan açıklamada, Türk Ceza Kanununun gürültülü 123 ve 183üncü maddelerinde ‘halk barış ve sessizlik kırmak ve gürültüye neden olmak için’ suç ‘olarak tutuklanmıştı hatırlatıldı. Açıklamalarda şöyle denir:

“Buna göre, her durumda konutun içindeki ve dışındaki gürültü seviyesi 65 desibelden fazla olamaz. Ev yaşamından kaynaklanan gürültü, esas olarak Çevresel Tehlike Değerlendirme ve Yönetim Yönetmeliğinde düzenlenmez ancak kurum içi motorlu araçlar, Söz konusu yönetmeliğin 26. maddesine göre, gün içinde 19:00 ile 07:00 saatleri arasında matkap ucu benzeri aletler ve araçlar kullanılamaz.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından çıkarılan ve 4 Haziran 2010’da Resmi Gazete’de resmi olarak çıkarılan Çevresel Tehlike Değerlendirme ve Yönetim Yönetmeliği’nde bazı yasaklara dikkat çekilmektedir.

Yönetmelikte “Mevcut yapılarda soğutma fanları, klima sistemleri, hava kanalları, temiz ve kirli su tesisatı, jeneratör, hidrofoil, kompresör, yanma kazanları, asansörler, çöp kazanları, hassas emme iletilen Leq gürültü seviyesi gibi yönetmelikte Iç bölümler, tavan ve komşu duvarlar veya hava yoluyla kullanıldığında, gürültü göstergesinin arka plan gürültü seviyesini 5 dBA’dan fazla aşamaz Motorlu araçlarda veya motorda Korna veya başka bir cihaz çalmak yasaktır. Gereksiz durumlarda gürültü rahatsızlığına neden olacağı için ses çıkarıyor.

Çok hassas kullanım alanlarında; 19.00-07.00 saatleri arasında deniz motoru, motosiklet veya herhangi bir motorlu taşıt üzerinde deneme çalışması yapılması yasaktır. Çok hassas kullanımlarda ve bu kullanımlardan en az 350 metre uzaklıkta; Mekanik veya motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, parçalayıcı, çim biçme makineleri, koşu bandı veya benzeri araçlar 19.00 – 07.00 saatleri arasında çalıştırılacak veya çalıştırılacak yasaktır. “