Stoltenberg ve Merkel NATO çatışmayacak dedi

Stoltenberg ve Merkel NATO çatışmayacak dedi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Almanya Başkenti Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi ve NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi hazırlıklarını 25 Mayıs’ta Brüksel’de gerçekleştireceklerini söyledi.

Toplantının ardından Stoltenberg, Merkel ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“Zırhlı Çatışma Etkileşimde Olmayacak”

Stoltenberg, bir gazetecinin, üye ülkelerin 25 Mayıs’a kadar NATO’nun anti-DEAS koalisyonuna resmi olarak katılımı konusundaki kararını Üye Devletlerin vereceğini ve koalisyona katılmaya karar verdikleri halde birincil görevlerinden vazgeçeceklerini ve Silahlı çatışmalara karışmayacaklarını söyledi.

“GENİŞ İŞLEMLERE KARŞI”

Stoltenberg, AWACS tipi erken uyarı uçaklarına destek verdiklerini, her bir üye ülkenin neler yapabileceğini tartışacaklarını, ancak bunun büyük çaplı operasyonlara karşı olduğunu belirtti “şeklinde konuşan Stoltenberg,” Suriye’de veya Irak’ta silahlı çatışmalara girmeyeceğiz “dedi.

STOLTENBERG VE MERKEL AFGANİSTAN’A SORUŞTU

Stoltenberg, bir başka gazetecinin Afganistan’daki birlik sayısını artırma konusundaki görüşlerini sorduğunu belirtti ve bu konuda hiçbir iddia bulunmadığını ve bir talebin kendisine yöneltilmesi halinde ancak tüm üyelerden isteneceğini belirtti. Devletler, Almanya’yı değil.

Almanya Başbakanı Merkel, Alman hükümetinin Afganistan misyonunun devamı için çok çaba gösterdiğini ve ülkenin kuzeyindeki liderlik rolünü üstlenmek istediğini söyleyerek aynı soruyu yanıtladı.

MERKEL: “HİÇBİR TEMİZLEYEN PLANLAMA YOKTUR”

Merkel, “Önce kuzeydeki istikrarın sürdürülüp sürdürülmeyeceğini ya da makul bir operasyonun yapıp yapmayacağını” izah etmek zorundayız. Bu nedenle kendimizi ön sırada görmüyorum ve somut bir planım yok ”

MERKEL TOPU BRÜKSEL’DEKİ GÖRÜŞMEYE ATTI

Almanya’nın NATO’ya sadece maddi değil, Afganistan’dan Kosova’ya kadar askeri alanda da önemli katkılar sağladığını ifade eden Merkel, NATO’nun DEAŞ karşıtı koalisyona ne ölçüde katkı sağlayabileceğini de Brüksel’deki zirvede ele alacaklarını bildirdi.

Merkel, NATO’nun, Atlantik ötesi güvenliğin sağlanabilmesi açısından önemini vurgulayarak, dünyadaki güvenlik koşullarının değişmekte olduğunu, bu nedenle üye ülkelerin de uluslararası terörizme karşı ne şekilde ve ne ölçüde katkı sağlayabileceklerini düşünmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.