ABD YPD ilişkisi bitecek

ABD YPD ilişkisi bitecek

Binali Yıldırım, “Bu DEA’nın yok edilmesine yardımcı olmuyor, ancak daha fazla sorun yaratıyor, sanırım ABD tarafından anlaşılıyor” dedi. Bu bir tercih değil kısa vadeli bir gereklilik. YPG, eserin Bitti ve bekleyeceğiz ve göreceğiz.

“TERÖRİZ TÜMÜ TÜRLERİ İLE KORURACAK”

Başbakan Yıldırım, ABD’nin verdiği karara tepki olarak Türkiye’nin ne gibi adımlar atacağını sordu: “PKK, PYD veya YPG olsun ABD’ye savaş açmayacağız, terör örgütüne karşı savaşmaya devam edeceğiz. ”

Yıldırım, ABD tarafından silahlanmış olmasına rağmen, Türkiye kendisine tehdit hissederse Suriye’deki YPG hava operasyonlarına devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

TRAMPA FETO VE YPG MESAJI

Yıldırım, ABD Başkanı Trump ile 16 Mayıs’ta yapılacak toplantıda Başkan’ın Erdoğan’ın Beyaz Saray’a iki önemli mesaj vereceğini söyledi:

“En başından beri NATO üyesiyiz, bölgede terörle mücadelede stratejik ortaklıklar kuruyoruz, ABD terörizmle Türkiye ile mücadele edebiliyor, terör örgütleri tarafından yapılamıyor, ilk mesaj bu” dedi. Bu örgüt Birleşik Devletlerde yaşıyor, biz ortaklarımız ve arkadaşlarımızız ve süreç tamamlanmış olacak ve bize geri göndermemiz gerekecek. ”

“TÜRKİYE VE AVRUPA ORTAK GELECEK”
Aynı röportajda, Avrupa Birliği ile ilişkiler sorunu üzerine bazı bakanların 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumundan önce Avrupa’daki gösterileri bir dereceye kadar ilişkilere zarar verdi.

Başbakan, demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğü gibi değerleri vurgularken bir taraftan bu tür kampanyaları diğer taraftan da yasaklamanın “çifte standart” olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Ancak şimdi referandum bitti ve şimdi Türkiye ile Avrupa’nın ortak geleceğine bakıyoruz, yeni bir sayfa açmaya hazırız ve hazır olduklarında birlikte hareket edebiliyoruz” dedi.