ABD Kürt devleti için türkiye’den toprak isteyecek

Osman pamukoğlu ; ABD Kürt devleti için türkiye’den toprak isteyecek dedi.
Osman Pamukoğlu, “Kürt Devleti için, Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’den toprak istiyor”
Sözcülüğün kaynaklarına göre Osman Pamukoğlu, Suriye’deki Kürtlerin gerilla formasyondan askere alınmasını istediğini söyledi. Pamukoğlu, “Planlarda Türkiye’de kurulacak olan Kürt devleti için de arazi talepleri var” dedi.

1993-1995 yılları arasında Hakkari Dağı ve Komando Tugayı Komutanlığı görevini yürüten emekli Büyükelçi Osman Pamukoğlu, Irak ve Suriye’deki gelişmelerin ülkemiz için endişe ettiğini söyledi. Pamukoğlu, “Bazı adımlar atmak için çok geç, Türkiye’deki NATO ve ABD üsleri ile ilgili yeni konular ve güvenlik konularımız tartışılacak ve yeni anlaşmalar yapılmalıdır” dedi.

“SAVAŞ VAKASI ARTIYOR”

Pamukoğlu, “Irak’ın kuzeyinde Barzani ile Kürdistan’ın kurulması tamamlandı, şimdi Suriye Kürdistanı, tanker karşıtı ağır silahlarla, sınırın yaklaşık 100 bin kilometre kadarında Kürdistan’ı kuruyor.” ABD’nin yaptığı iş Bugün orada grupları gerilla tarzından arabuluculuk aşamasına getirmek “dedi.” Bu uyarıda bulundu. Güneydoğudaki unutulmaz komutanlardan biri olan Pamukoğlu, SÖZCÜ için son gelişmeleri şöyle anlattı:

TEMMUZ 15 TEMMUZ girişiminden sonra silahlı kuvvetlerimiz bir savaş gücü gördü. Askeri okullar, askeri okulların parçalanması sonucunda, boşluk ve güvensizlik, ordu da vurdu. Askeri savaş sanatını öğretmek bu kadar basit değil.

İSTEME ALMAK DEĞİL ”

ORDU da psikolojik olarak yıpranmış durumda. Son 3 aydır Çukurca’da askeri üslerde sürekli saldırılar oldu. Neredeyse her gün 1-2 şehit veriyoruz ya da askerlerimiz yaralanıyor. Tüm bunlar Zap Camp’ten teröristler tarafından yapılır. Her olaydan sonra Çukurca’ya 4 ila 5 kilometre uzaklıktaki Zap Kampı uçaklar tarafından saldırıya uğradı. Unutulmuştur; Bu kampta hiçbir şey yapılamaz. Çünkü uçaklarda dalış olanakları yok. Hava yoluyla alınamaz.

Zaps, BOTS karışıklığa uğramadan önce temizlenemez. Burada 30 yıldır teröristler var. Zap’ın bu konuda konuşabilmesi için neye benzediğini görmek lazım. Havadaki teröristler açık havada tutsalar, yürüyüş gibi görürseniz etkili olurlar. Bununla birlikte, hava operasyonları ile bireysel saldırılardan sonuç alamazsınız.

“KÜRDİSTAN, ABD’DEKİ ETKİLERİ”

Hakurk Kampı, sınırın yakınında teröristlerin bulunduğu 18 kilometrelik bir vadi. Bu kamplara bastığımızda 37 gün kaldı. 268 yeraltı saklama alanını açtık. On binlerce mayın, silah ve mühimmat bulduk. Onlardan yalnızca birisini yedinci sırada taşıdık. Bu inanılmaz bir coğrafyadır …

YORUM Irak’ta ve Suriye’de kurulacak olan Kürdistan hemen sonra bize yayılır. Ülkemizde devleti zorlayacak özerklik, özerk bölge gibi talepler gündeme gelecektir. ABD’deki siyasi ve askeri koşullar nedeniyle Kürdistan’ın kurulması için gereken zaman ertelendi.

ENGLAND, RUSSIA’DA EVET ”

Siyasi hesaplamalar nedeniyle ABD, Türkiye’yi Kürdistan için Suriye’den uzak tutuyor. ABD her zaman Suriye Kürdistan’la olan ilişkilerden bahsediyor ancak planda İngiltere, Fransa ve Rusya da var. Afrinin enerji limanının limanda inşa edilmesi de gündeme geliyor … İskenderun Limanı aklındadır. Bu, arazinin gelecekte Türkiye’den alınacağı anlamına geliyor. Amanos Dağlarının PKK tarafından terk edilmesi ve bölgede devam eden dolaşımı da İskenderun hesaplamasının bir parçası.