Dünya basınında erdoğan trump görüşmesi

Dünya basınında erdoğan trump görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, röportaj sonrasında düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’deki haber kanallarının yanı sıra CNN, BBC El Cezire de canlı uluslararası haber kanalları yayınladı.

Habertürk gazetesine göre, ABD basınında yapılan yorumlarda Trump’ın Kürtleri silahlandırma kararı ve Türkiye’ye övgü ortak basın toplantısı ile vurgulandı. Basın konferansında çevirinin yanlış anlaşılması ABD basınının gündemindeydi. Erdoğan’ın konuşmasını İngilizce’ye çeviren tercüman, “Geçmiş seçimlerin başarısı için Trump’ı kutluyorum” yazısını “Efsanevi seçmen başarısı” olarak yorumladı. Birçok gazeteci, şüphe dile getirdiğini ifade ederek, “Erdoğan, Trump’ı kutlamak için güçlü ifadeler kullandı” yorumunu yaptı.

‘TÜM GELİŞMELERDEN RÖPORTAJA HOŞ GELDİNİZ’

Amerika Birleşik Devletleri

ABC Haberleri: ABD’nin Kürtleri silahlandırma kararı rağmen Trump ve Erdoğan halatları kırmadı. İki lider, askeri ve ekonomik alanlarda işbirliğini yeniden kurma kararı aldı.

Washington Post: Trump, Kürtleri kurmakla birlikte Türk liderliğini övdü.

CNN: Trump gerginliğe rağmen Erdoğan’ı karşıladı.

Amerika sesi: Trump Erdoğan’ı karşıladı.

RUSYA

Görüşme ayrıca Rus kanadında da izlendi. Rus basını, özellikle ortak basın toplantısında, bir tanesi ön plana çıktı. Resmi ajans Sputnik ve bazı gazeteciler, Trump’un Türkiye ile olan NATO ortaklığının manşetlerini ve iki ülkenin Soğuk Savaş döneminde Sovyetlere karşı aynı anda vurguladığı ifadeleri aldılar.

DÜNYA

Uluslararası basın kuruluşları, aşağıdaki ifadelerle yapılan röportajı değerlendirdiler:

DW (Almanya): Trump, DEAŞ ve PKK ile savaşmanın önemini vurgulayarak Ankara’yı öfkelendiren SDG’nin silahlanma kararını açıkça belirtmekten kaçındı.

Le Figaro (Fransa): Trump ve Erdoğan buzu eritmeye çalıştı

Express (İngiltere): Cumhurbaşkanı Erdoğan, müttefiklerarası ilişkileri ve terörle mücadele ortaklıklarına borçlu.

Kudüs Post (İsrail): Geçtiğimiz hafta ABD’nin Suriye’de Kürtleri silah altına alma kararı sonrasında Trump ve Erdoğan görüşmeleri iki ülke arasındaki gerilimi azalttı. Trump, Türkiye ile iyi ilişkilerin bu toplantıdan sonra her zamankinden daha iyi olacağını söyledi.

Ekonomik Zamanlar: Trump ve Erdoğan, Kürt silahlanmasına rağmen dostluklarını güçlendirme sözü verdi