Rusyanın domates yasağına cevap buğday ambargosu

Rusyanın domates yasağına cevap buğday ambargosu oldu.

Domates yasağını kaldırmayan Rusya’ya karşı Türkiye yeni bir yaptırım öngörüyor. İşleme İzni Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu’ndan buğday ithalatı ile ilgili kantitatif kısıtlamalar getirildi. Yazılıın sadece yüzde 20’sine izin verilir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 3 Mayıs’ta Soçi’de gerçekleşen toplantı sonrasında “domates” hariç tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığı halde kısıtlamalar karşılıklı olarak devam ediyor.

Tomato Yasasına Karşı Müktesebat Sınırlaması

Rus yetkililer domatesleri yasaklamaya devam edecek, ancak bir hafta içinde tarım ürünlerinin kısıtlanmasına ilişkin yönetmelik kaldırılacaktır. Türkiye domates yasağına karşı buğday mısırını bir kez daha ileri sürdü.

TÜRKİYE BUĞDAY PİŞİRME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki toplantı da ‘domates’ işareti olarak damgalandı. Domates salınmadığında, Türkiye buğday ithalatının yalnızca yüzde 20’sine izin vermeye karar verdi.

Rusya Federasyonu’ndan ithal edilen buğdayın yazılı miktarının sadece yüzde 20’sine Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen DİİB kapsamında izin veriliyor.