7 bin askerimiz sınırda hazır bekliyor

7 bin askerimiz sınırda hazır bekliyor

7 bin asker bir operasyon düzenini bekliyor!
ABD’deki kritik Erdoğan-Trump toplantısından sonra, operasyonel istikrar netleşti. Suriye’de Tel Abyad ve Afrin ve Irak’ta Sincar’da “Terör Noktaları” Türkiye’nin hedefleri. 7 bin asker bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’in görüşmesinin ardından Türkiye’nin PKK / YPG tarafından atılacak adımlarla ilgili görüşmeler başladı.

Karar gazetesi, Erdoğan-Trump toplantısının Suriye ve Irak’taki terörist hedefler için hazırlıkların tamamlanmasını beklediğini ilk kez açıkladı.

ABD’deki kritik toplantı sonrasında operasyonun istikrarı netleşti. Suriye’de Tel Abyad ve Afrin ve Irak’ta Sincar’da “terör noktaları” Türkiye’nin hedefleri.

BELGESEL

ABD arasındaki heyet görüşmeleri sırasında Washington yönetiminin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dediği YPG’ye aslında PKK tarafından kontrol edilen belgeler ve fotoğraflar verildi.

Operasyonun, Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden terörist kamplardaki ABD’li yetkililere iletildiği bu noktada yapılacak olduğu bildirildi.

7 BİN ASKERİ HAZIR BEKLEME BEKLİYORUZ

Bu süreçte, Suriye’de, özel hakaret ve komandoların oluşturduğu 6-7 bin askerin, operasyonlara hazırlık amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyon hazırlıklarını tamamladığı öğrenildi. Ayrıca, terör örgütünün bulunduğu bölgeler için eylem planlarının da belirlendiği kaydedildi.

Öte yandan, çatışmasız bölgeler için, Türkiye’nin müdahalesinde yer almayan muhaliflerin anlaşmaya uymakla yükümlü oldukları belirtildi.

Ankara’nın Türkmen Dağı’nın Rusya ile temasta bulunduğu bu bölgeyi, Türk sınırında güvenli bir bölge olarak kabul etmeye ve çatışma yaşamamaya özellikle karar verildiği öğrenildi.

Kararda görülen üst düzey bir güvenlik bürokrasisi olan Başkan Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, görüşmeler sonrasında ortaya çıkan resmi liderlerle delegeler arasında paylaştı.

İlk başta, güvenlik bürokrasisi ABD’nin HPP’ye desteğini sürdüreceğini ve bunun nedenlerinden birinin Rusya’nın örgüt üzerindeki etkisini artırmasına izin vermeyeceğini belirtti. “Türkiye kendi yolunda ilerleyecek, içerideki operasyonlar başarılı, dış tarafta her hedef noktada olacağız, ABD bir süre sonra PKK YPG’ye gidip Türkiye’yi kaybedecek, ancak sonunda herkes kendi yolunda ilerleyecek.”

ABD STRATEJİ DEĞİŞİKLİKLERİ

PKK / YPG’nin bu süreçteki zafiyetleri değerlendirdiğini söyleyen bir güvenlik bürokrasi, “ağır silahlarla bile DEAŞ’la savaşırken çok fazla kayıp yaşayacak, buna ek olarak Türkiye sınırlarını zorla korumak için kilitli kalmış ve bu da bizi güçlü kılıyor.

Ayrıca, ABD stratejisinin değişebileceğini öngörüyoruz. Çünkü bölgenin sosyolojisi ABD’nin uzun süredir terör örgütüne devam edemediğini gösteriyor. YPG’nin sosyolojik karşılığı yoktur. ABD’nin YPG’yi temsilcisi olarak bölgede bırakması gerçekçi değil. “