Rusya ; Türkiye 10 bin kişilik yeni ordu kuruyor

Rusya ; Türkiye 10 bin kişilik yeni ordu kuruyor

Rus ajansı Sputnik’in ÖSO kaynaklarına göre verdiği bilgiye göre, Türkiye, PKK’nın Suriye ordusu olarak gördüğü ve kendisini tehdit olarak algılayan YPG terör örgütüne karşı bir ÖSO ordusu kuruyor.

Aynı zamanda, Türkiye, Cerablus’tan Idlib’e kadar bölgede güvenli bir bölge kurmak istiyor ve bu güvenli bölgede hizmet etmek için bu ÖSO ordusunu oluşturduğu belirtiliyor.

YPG KARŞI YOL İŞLEMİ

Kısa sürede YPG’ye hava ve hava kampanyası yapmayı planlayan Türkiye, ÖSO kuvvetlerini aktif olarak zemin operasyonlarında kullanmak istiyor.

Süryani ve iyi erkeklerden oluşan ÖSO ordusunun şimdiye kadar 10 bin olacağı iddia ediliyor ve gelecekte bu sayı artıyor.

YPG UMUDU, RUSYA’YA İLİŞKİN

Sputnik’e konuşan YPG müdürü Rezan Hiddo, Türkiye’nin YPG’ye karşı bir ÖSO ordu kurmaya çalıştığını belirtti ve şunları söyledi:

“Türkiye, Türkiye’den edindiğimiz bilgilere göre, ÖSO kuvvetlerini Afrin’de kara operasyonları yürütmek üzere eğitiyor; Türkiye, YPG’nin silahlı kararı sonrasında harekete geçmek istiyor ancak Kobani ve Kamışlı’da ABD birlikleri var. Türkiye orada bulunamıyor çünkü asker olmadığından Türkiye buraya inmeyi planlıyor.

Buna ek olarak, Türkiye Azez, Mare, Cerablus-Halep batı ve İdlib’i tamamen kontrol etmek istiyor. Türkiye, Batı Aleppo ve İdlib bölgesini birleştirmek istiyor. Suriye hükümetinin ve Rusya’nın bu plana nasıl tepki vereceğini merak ediyoruz. Bir reaksiyon bekliyoruz. ”

TÜRKİYE KURUYOR YENİ KALKAN

Suriye Kürtler Ulusal Konseyi (ENKS) Müslüman Mıhemed Sputnik’e konuşan şunları söyledi: “Fırat oluştuğunda Fırat’ın batı kısmında Azez, Cerablus ve El Bab’de savaş çıktı.

Türkiye birçok kalkan inşa ediyor. Bu noktada Cezire Kalkan ve Dicle Kalkanı’nı kuruyor. Silopi’den Şengal’a olan bölgeye saldırmak için Dicle Kalkanı’nı kullanıyor. “