Domain alırken nelere dikkat edilmeli

Domain alırken nelere dikkat edilmeli, domain alırken nelere dikkat etmeli, hangi domain uzantısı daha iyi, hangi domain uzantısı daha faydalı, domain alırken dikkat,

Bir internet sitesi kuracaksanız istrer şirketiniz olsun ister kişisel bir web sitesi olsun domain alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu aramalarda sizin için önemli olan bir kelime var ise bu kelime domain içerisinde mutlaka geçmeli.

Mesela honda markası ile ilgili bir site hazırlayacaksanız ana konu honda markası üzerine olacaksa domain yani alan adı ieçrisinde mutlaka honda kelimesi olmalıdır.

İkinci en önemli husus ise domainin uzantısı.
Son yıllarda yüzlerce domain uznatısı türedi.

Eskiden .com .net .org gibi bir kaç tane ile sınırlı olan domain uzantıları şimdi yerlerini yüzlerce domain uzantısına bıraktı.

Birinci önceliğiniz varsa eğer com olmalıdır.
Fakat aramalarda yani google gibi arama motorlarında sizin için önemli olan o kilit kelimelerde rekabet fazla ise farklı bir domain uzantısı seçmelisiniz.
Mesela google da yazarsınız aradığınız kelimeyi ve ilk iki sayfada çıkan sitelerin uzantılartına bakın çok fazla .com uzantısı var ise siz net yada org gibi uzantıları seçiniz.

Özellikle org uzantısı uzun vadede pa ve da değerleri daha hızlı artabilmekte ve rekabet açısından bir avantaj sağlamaktadır.

İkinci el yani kullnılmış bir domain alacaksanız eğer öncelikle sitenin mozrank değerine da moz rank ve pa mozrank değerlerine bakınız.
DA Ve PA DEĞERLERİ 1 1 yada 0 0 çıkıyorsa mozrank 0 çıkıyorsa herhangi bir avantajı olmayacaktır o domainin. Fakat eski olan domainin da ve pa değerleri 10 20 30 gibi değerlere ulaşmış ise yeni alacağınız bir domaine göre çok daha hızlı bir ilerleme sağlayacak ve arama motorunda sayfanın değerlerine göre bir yer bulacaktır siteniz.
Bu nedenle eski domain alacak kişilerin dikkat etmesiş gereken en önemli husus pa da değerleri mozrank değerlei trustrank değerleri ve aynı zamanda pagerank değeridir.
Birileri çıkıpra pagerank in hiç bir önemi kalmadı desede ben pagerank değerinin hala önemli olduğunu düşünmüyorum.