TSK musul ve kerkük’ü alacak mı?

TSK musul ve kerkük’ü alacak mı?

Suriyedeki bütün karışıklık tam bitmek üzereyken abd bu bölgede kaybetmeyi göze alamayarak yeni hamleler yapmaya devam ederken türkiye rusya ve iran suriye konusunda tek bir strateji üzerinde anlaşmış durumdalar ve türkiyenin idlibe girmesi an meselesi. Ve hatta idlibe sadece türkiye değil rusya ve iranda asker gönderebilir. Bu üç ülke abd ye karşı idlibi güvenli bölge ilan edip abd ni,n atacağı kritik adımı şimdilik engellemiş görünsede abd nin idlib ve afrinde yeni hamleler yapması ve hatta afrinden türkiyeye saldırrak türkiyeyi işgal girişiminde bulunması muhtemel. Aslında abd nin asıl amacı türkiyeyi işşgal etmek ve türkiyedeki siyasi yönetimi ele geçirmek 15 temmuz da yapamadıkları işi artık içeriden yapamayacaklarını anladıklarından ypg ye ve pkk ya 1000 tırdan fazla silah göndererek türkiyenin işagline hazırladılar.

Fakat rusya ve iranın türkiye ile aynı stratejide ortak bir plan üzerinde birleşeceğini pek hesap etmiyorlardı.
Çünkü rusya bölünecek bir türkiyeden sonra sıranın kendisine geleceğini çok iyi biliyor.
Yani bu düzlemde rusyanında geleceği ve bütün lüğü tamamen türkiyenin bütünlüğüne ve güçlü bir türkiyenin varlığına bağlı.

Çünbkü türkiye ve iranı dağıtmadan sıra rusyaya gelemez.
Bunu bilen bu 3 ülke yani rusya iran ve türkiye suriye konusunda anlaşmış durumdalar.
ABD ise tam olarak kapana kısılmış durumda. Bu durumda abd nin yapacağı tek şey derhal zaman kaybetmeden idlibde kontrolü ele geçirmnek için ışıd ypg ve pkk gibi bütün kuvvetleri çatışmalar çıkartmak suretiyle karıştırmak ve idlibin kontrolünün türkiyenin eline geçmesini engellemek.
TSK ise bir an önce idlibe girip kontrolü ele geçirmek zorunda sonrasında ise afrin bölgesinin ele geçirilmesi elzemdir.
Tabii bu arada kuzey ıraktaki referandum da musul ve kerkük ünde abdye peşkeş çekilmesi hesabı yapanlara karşı tsk nın derhal ankara anlaşmasının ilgili maddesine dayanarak müdahele etmesi ve kerkük ile musulun kontrolünü sağlaması ve hatta oradaki petrol yataklarından gelir elde ederek bu gelir ile savaşı finanse etmeside mümkün.
Gelecek hafta artık iplerin iyice kopacağı ve stratejinin sökmeyeceği bir döneme girilecek.
Türkiyenin verdiği bu savaş bugünlerde atacağı her adım bütün ülkenin geleceğini inşaa edeceği bir dönemdir.

Tabii ypg ve pyd ye verilen yüzbinlerce silahta işte bu dönemde bizlere karşı kullanılacağınızdan şüpheniz olmasın