Son Dakika Haberler, sondakika haberler, sondakika haberleri

İlk Elektirikli otobüs Hacettepe’de

İlk Elektirikli otobüs Hacettepe’de hizmet vermeye başlıyor. Temsa ve aselsan ortak üretimi olan ve tamamı yüzde yüzü yerli olan elektirikli otobüs ilk kullanım aşamasını hacettepe içerisinde yerine getirecek. Hacettepede metro ile beytepe arasında ring aracı olarak görevini sürdürecek İlk Elektirikli otobüs Hacettepe’de Aslında elektirikli araçlarımız için bir test aşaması niteliğinde olacak olan bu ilk elektirikli […]

İlk Elektirikli otobüs Hacettepe’de
07 Ağustos 2018 - 5:50 'de eklendi.

İlk Elektirikli otobüs Hacettepe’de hizmet vermeye başlıyor. Temsa ve aselsan ortak üretimi olan ve tamamı yüzde yüzü yerli olan elektirikli otobüs ilk kullanım aşamasını hacettepe içerisinde yerine getirecek.

Hacettepede metro ile beytepe arasında ring aracı olarak görevini sürdürecek

İlk Elektirikli otobüs Hacettepe’de

Aslında elektirikli araçlarımız için bir test aşaması niteliğinde olacak olan bu ilk elektirikli otobüsümüz bu süreçte ne gibi eksikleri var ne gibi aksaklıklar var eklenebilecek yeni özelliklere gereksinim duyuyor mu gibi soruları da çeşitlendirmeye çalışacağız. Çünkü gelecek yüz yılın teknolojisi artık tamamen elektirikli otomobiller, elektirikli otobüsler, üzerine olacak

Elektirikli otobüsün ekonomiye faydaları Nelerdir

Artık fosil yakıt ( benzin mazot gaz ) devri bitiyor.

Peki elektirikli araçların , elektirikli otobüsün ülkemize ne gibi faydaları olacak ( var )

Elektirikli otobüsler benzine göre çok daha az maliyet ile yol alacak. Aynı şekilde benzin ve mazot gibi yakıtlarla çalışan bütün araçlara nispeten elektirikli araçlar çok daha az yakıt maliyetiyle yola devam ediyor.

İlk Elektirikli otobüs
elektirikli otobüs

Elektirikli araçlarda yakıt tüketimi km başına hesap yapacak olursak

Bir otobüsün fosit yakıt ile 1 km gidebilmesi için en az 2 tl 2,5 tl arasında bir yakıta ihtiyacı varken

Bir otobüsün elektirik ile 1 km yol alabilmesi için 0,25 – 0,30 kuruş arasında bir tüketime ihtiyaç duymakta.

Bir elektirikli otobüsün 1 yılda yakıttan elde edeceği tasarruf 1 yıllık olarak 100 bin tl olarak hesaplanmakta.

Bunu binek otomobiller ( araç) içinde hesaplarsak ülkemizin en büyük ithalat kalemi olan fosil yakıtlara ödediği miktar 40 milyar dolarlardan en fazla 5 milyar dolarlarda kalacak.

İlk Elektirikli otobüs

Veri geriye elektirik için ödeyeceğimiz miktar ise ülkemizdeki elektirik üreticisi yerli firmaların cebinde kalacak.

Yani her vatandaşın cebinde ulaşım için harcadığı paranın 6 da / 5 i cebinde kalacak.

Mesela bir insan ayda 600 tl ulaşım harcaması yapıyorsa bu harcamanın 400 tl si 500 tl si kendi cebinde kalacak.

Yani elektirikli otobüsün, elektirikli arabanın bana ne faydası olacak diye soranlar işte olaya ithal ettiğimiz benzin mazot miktarının sıfıra ineceğini düşünerek bakmalı bu gelişmelere.

Hükğmet aslında attığı bütün adımları yerli silah sanayi olsun , yerli otomobil, olsun yerli enerji politikası olsun bunların tamamını aslında ülkemizin cari açığını kapatmak üzerine kurmuş.

Sigara ile mücadele bile ülkemizde erdoğan zamanında başladı. Bizim ülkemizin sigaraya ödediği miktar her ev gelirinin 3/1 ini haraç gibi sigaraya ödüyordu.

Temsa ve aslesanın yürüttüğü yerli elektirikli otomobil projesi de bunlardan bana göre en önemli kalem. Bana göre yerli silahtan bile önemli. Çünkü bu otobüslerin yıllık yakıt tüketimleri inanılmaz derecede ithalat yapılmasına sebep olan harcamalara sahip.

Türkiyedeki bütün toplu taşıma araçlarının elektirikli hale gelmesi durumunda ülkemizdeki her insanın cebine her ay 200 tl – 500 tl arasında bir para fazladan kalacak. Tabii bu otobüsü üreten otobüsün parçalarını üreten bunların ham maddelerini çıkaran ve bu firmalarda çalışan bütün vatandaşlarımızda bu projelerden paylarını alacaklardır.

Ülkemizin refaha ermesinin, zenginleşmesinin güçlenmesinin yolu tamamen yerli ve milli üretimden geçmektedir.

Bana göre en son hamle teknoloji ile ilgili olacaktır. Yani cep telefonu tablet, bilgisayar gibi ürünlerin üretimi için devlet bir birim kurmalıdır.

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER