Kasım 27, 2020

Coronavirus: AB liderleri tarafından kabul edilen devasa ekonomik kurtarma planı

Coronavirus: AB liderleri tarafından kabul edilen devasa ekonomik kurtarma planı, son dakika ekonomik kriz

Avrupa’daki hırpalanmış ekonomilere milyarlarca avroluk acil yardım enjekte etme planı AB başkanları tarafından kabul edildi. Video yoluyla bir araya gelerek, bloğun yedi yıllık bütçesine yakından bağlı büyük bir kurtarma fonu kurmayı kabul ettiler. Ayrıca, 1 Haziran’dan itibaren mevcut mekanizmalar yoluyla 540 milyar € (470 milyar £) finansal destek sağlanacağını doğruladılar. Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, fonun 1 trilyon € tutarında yatırımı harekete geçireceğini söyledi.

Çok ihtiyaç duyulan yardımın nasıl finanse edileceğine dair sert bir tartışma var. Ancak İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Perşembe günü “büyük ilerleme” kaydedildiğini söyledi. Avrupa’da bugüne kadarki en ölümcül salgını yaşayan İtalya, AB ortaklarını, özellikle kuzey Avrupa’nın daha zengin ülkelerini daha fazla dayanışma göstermeye çağırdı.

Avrupa ekonomik kriz için çare arıyor

AB lideri ile AB lideri – zengin ve tutumlu Kuzey ile acı çeken Güney harcamaları arasında geçen geç dönemlerin olumsuz başlıklarının çok farkında olan Perşembe günkü zirvede sözel yumruklardan kaçınmak için bir kararlılık vardı. Angry Italy tarafından grev olmadı. Hollandalılar tarafından Eurobonds hakkında hiçbir duman. Bunun yerine AB liderleri, beklendiği gibi, önceden kararlaştırılan 500 milyar avroluk bir avro acil durum mali paketine ve Covid-19 kısıtlamalarını kaldırmaya yönelik yönergeleri imzaladılar. Sağlık krizinden sonra Avrupa ekonomileri için bir toparlanma planı hakkında ısıtmalı tartışma bir gün daha bırakıldı.

Bu para, şimdi bölünmüş AB görüşüne kabul edilebilir bir öneri getirme konusunda kaçınılmaz bir görevi olan Avrupa Komisyonu’na geçti. Bugün en azından AB liderleri birleşik bir cephe sunmak istiyorlardı. Temel amaçlanan mesajları: “Evet, tartışıyoruz ama AB dayanışması var. Sonunda yolumuzu karıştırıyoruz.”

Liderler ayrıca, virüsün yayılması “önemli bir süre” boyunca azaltıldığında ilgili kilitlenmeleri hafifletme konusunda Avrupa Birliği Komisyonu’nun – örgütün yürütme kolu – rehberliğini izlemeyi kabul ettiler. Uzun vadeli toparlanma planının nasıl finanse edileceğine dair ayrıntılar 6 Mayıs’ta başka bir video konferansta tartışılacak. Daha önce yükü paylaşma konusunda bölünmeler olmuştu, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Almanya ve İsveç ile Fransa’nın iyileşmesinde İtalya ve İspanya’yı nasıl destekleyeceklerine dair önerisine karşı çıkmıştı. küresel ekonomik kriz

ekonomik kriz haberi, son dakika coronavirus, coronavirus news

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar