Kasım 27, 2020

İnsanlar savunmasızken:Yardımcı Dijital bir yapay zeka robot istermisiniz ?

İnsanlar savunmasızken: Siz yardımcı olabilecek Dijital bir yapay zeka robot istermisiniz ? son dakika robot haberleri

Kaliforniya merkezli üretici CloudMinds, Şubat ayından bu yana Çin’e 100’den fazla robot sevk etti. Bunların çoğu, XR-1’in hastalara bilgi sağladığı ve ziyaretçileri doğru bölüme yönlendirmeye yardımcı olduğu hastanelere gitti. Makinelere dahil edilen yapay zeka (AI), kendi başlarına çalışabilecekleri anlamına gelir. Ayrıca en son 5G cep telefonu ağlarına bağlanırlar, bu da çok hızlı tepki verebilecekleri anlamına gelir.

CloudMinds başkanı Karl Zhao. “5G ağlarının yüksek hızları ve geniş erişimi, insanları konuşurken, işaret ederek, dans ederek ve fiziksel olarak yol göstererek etkileşime giren. XR-1 için ideal hale getiriyor.” Diyor. Wuhan Wuchang Saha Hastanesi dekanı Wan Jun’a göre, yardımcı oldular. “CloudMinds robotlarının temassız çalışması ve güvenilirliği saha hastanesini zor bir süre boyunca destekledi” diyor. Birkaç düzine robot, koronavirüs salgını içinde büyük bir çentik yapmayacak, ancak gelenlerin bir işareti olabilir.

Yapay zeka, dijital yardımcıları gittikçe daha kullanışlı hale getiren konuşmayı işleme gibi görevlerde ileriye doğru büyük adımlar attı. Kuzey Carolina’da yaşayan bir kadın doğum uzmanı jinekolog Dr Anita Montes, ses özellikli uygulama Suki’nin notlarını “günün saatini” kaydettiğini söyledi.

Yapay zeka robot yardımcılar (hizmetçiler ) piyasada

“Uygun grafik, iyi hasta bakımı için çok önemlidir” diyor. Hizmetin Covid-19 hastalarıyla uğraşan doktorlar için yararlı olabileceğini düşünüyor:. “Hastaları görmek için 12 saat harcıyorlar, sonra onları daha fazla saatlerce çiziyorlar, bu nedenle zamanını azaltabilecek araçlar gerçekten yardımcı oluyor . ” Şimdiye kadar, çoğu insanın dijital asistan deneyimi, Amazon’un Alexa ve Apple’ın Siri’si gibi eğlence odaklı hizmetlerle sınırlıydı. Küresel teknoloji araştırmacısı Omdia’nın analisti Blake Kozak. “Ticari kullanım giderek artıyor, ancak dijital asistan pazarı şu anda çoğunlukla konut. Ancak karantinaya alınan yardımcılar yardım için AI araçlarına yöneliyor. (robot)

Şu anda daha önce hiç olmadığı kadar çok toplantı kuruyoruz “diyor ve katılımcıları potansiyel zamanlarda e-posta ile gönderen. AI toplantı planlama aracı x.ai’nin CEO’su ve kurucu ortağı Dennis Mortensen diyor. Diyerek şöyle devam etti:. “Durum insanları yazılım çözümlerine yöneltiyor ve işler normale döndüğünde geri döneceklerinden şüpheliyim.” Bu, yakın zamanda. Cortana’nın yetenek setinden müziği kontrol etme ve sesli e-postaları yüksek sesle okuma ve. Toplantı planlama gibi kişisel üretkenlik uygulamalarına odaklanma gibi tüketiciye yönelik özellikleri kaldırmaya başlayan. Microsoft için iyi bir haber. (yapay zeka )

Microsoft, yaptığı açıklamada, “Soruları yanıtlamanın veya alarm ayarlamanın ötesine geçebilecek bir asistana ihtiyaç var.” Dedi. “Cortana için nihai hedefimiz, gününüzde zamanınızı geri kazanmanıza yardımcı olabilecek bir asistan yaratmaktır, böylece en önemli şeylere odaklanabilirsiniz. Bununla birlikte, yükünü hafifletmek için dijital bir asistan kullanmaya istekli olan herkes için. Bay Mortensen, her birinin bir şeyi iyi yapan bir dizi araç seçmesini önerir.

“Herhangi bir dijital asistanın her şeyi yapmasını beklemiyorum, ancak önümüzdeki beş yıl içinde. AI ajanlarının çok iyi tanımlanmış görevler yapmak için istihdam edildiğini görmeye başlayacağımızı düşünüyorum.” . Yapmanız gereken tüm küçük işleri yapmak için. 10 veya 11’e ihtiyacınız olabilir, ancak hepsinin birbiriyle konuşmasını sağlayabilirsek, gerçekten harika şeyler yapabilirler.”

İnsanların robotlardan beklentileri neler

New York merkezli AI uzmanı IPsoft’taki personel durumun bu olduğunu umuyor. BT servis masası mühendisi gibi insanlar tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen rolleri yerine getirmek için tasarlanmış yazılım paketleri geliştirir. Yeni online pazarı aracılığıyla, potansiyel işverenler, bir kişi yerine dijital bir çalışan alıp almamaları konusunda şirketin asistanı Amelia ile görüşebilirler.

Aylık 1.800 $ (1.460 £) maliyetle. BT sorun gidericileri şifreleri sıfırlayabilir, hesapların kilidini açabilir ve ayda 1.000 sorgu ile başa çıkabilir. Öyleyse insanlar bu gelecek dijital rakipler için endişelenmeli mi? Londra’daki yönetici desteği ve dijital pazarlama şirketi Supportal Business Services’dan Chloe Jessamy’ye göre değil.

Şirketi, bilgisayarlar değil, insanlar tarafından gerçekleştirilen PA’lar ve web tasarımı da dahil olmak üzere hizmetler sunmaktadır. “Dijital asistanlar hakkında hiç endişelenmiyorum” diyor. “Müşterilerim insan desteğine ihtiyaç duyan uygulamalı destek ve iletişim istiyor. Kullanabileceğiniz çok fazla otomasyon var.” Londra Ekonomi Okulu bilgi sistemleri yardımcı doçenti olan Dr Will Venters bu görüşü desteklemektedir.

“Botların dikkatli bir yönetime ihtiyacı var” diyor “İşlerini sorgulamayacaklar, etik pusulası yok, bir karara nasıl. Vardıklarını kolayca açıklayamıyorlar ve uyguladıkları önyargıları anlayamıyorlar. “Ayrıca, o kadar hızlı çalışıyorlar ki, neden oldukları problemler hızla kontrolden çıkabiliyor. Dijital bir yardımcıya sahip olmak sizi daha üretken yapabilir, ancak mükemmel olmadıklarını hatırlamakta fayda var.

son dakika robot haberleri, son dakika robot haberi, robot news

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar