> Libya Ordusu; Haftere ait siha ve HSS’leri yok etti. İsrail türkiye’ye anlaşma teklif etti – Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Libya Ordusu; Haftere ait siha ve HSS’leri yok etti. İsrail türkiye’ye anlaşma teklif etti

libya ve darbeci hafter

Libya Ordusu; Haftere ait siha ve HSS’leri yok etti. Libya’da ulusal mutabakat hükümeti ile darbeci hafter arasındaki savaş

Son sürat devam ediyor. Son olarak gelen haberler , Hafter güçlerine ait bir silahlı insansız hava aracı ve rus yapımı hava savunma sisteminin tamamen yok edildiğini doğruluyor.

Hafter’i savunan ve tarafını tutan avrupa ülkerleri ve abd ile rusya güçleri artık türk güçlerininde ulusal mutabakat hütümeti (umh) tarafında savaşmaya başlaması ile çekilmişlerdi.

Hafter yalnız kaldı. Savaşmaya devam ediyor.

Son darbeyi yedi ; Elindeki en etkin silahlar olarak nitelendirilen siha’yı da kaybeden darbeci güç hava savunma sistemi de çökünce tamamen savunmasız kaldı.

Libya ordusu komutanı yaptığı açıklamada darbe yapmak isteyen güçlerin başkente 140 km uzaklıkta bulunan hava güçlerine bir saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Vatiyye askeri hava üssünde bulunan hafter’in misileri yerle bir edildi dedi.

Darbeciler için bae tarafından rusya’dan ve çin’den alınan ve darbecilere temin edilen silahların tamamının imha edildiği de açıklandı.

Hava üssünde darbeci yönetime ait olan silah ve mühimmat deposu da hedef alınarak yok edildi.

13 mart günü seçilmiş libya hükümeti tarafından başlatılan barış fırtınası isimli harekat başarılı bir şekilde yürütülmüş.

Ve son olarak darbecilerin merkezi olarak konumlandırılmış vatiyye hava üssü de imha edilmiştir denildi.

Bu bütün yaşanan askeri başarılar türk ordusunun başarısıdır aslında. Ve bu son darbenin ardından israil hükümeti türkiye’ye akdenizdeki petrol ve doğalgaz sahalarında anlaşma ve ortak hareket etme teklifinde bulundu.

Libya’da yaşanan bu son hafter‘in imhası hareketi sonrası israil’in de diğerlerinin de ümidi kalmayınca türkiye ile anlaşma yolunu tuttular.

AA

son dakika libya,libyahaberi,libyahaberleri,
son dakika hafter,hafterhaberi,hafterhaberleri,
libya ve darbeci hafter
libya ve darbeci hafter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting.