> Kendisine çok az iş verilen işçi Çalıştığı yere dava açtı – Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Kendisine çok az iş verilen işçi Çalıştığı yere dava açtı

Kendisine çok az iş verilen işçi Çalıştığı yere dava açtı. Evet avrupa’da bu da oldu.

Fransa’da bir parfüm şirketinde çalışan 49 yaşındaki işçi bana hiç bir iş yaptırmıyorlar. Canım sıkılıyor çok bunaldım diyerek çalıştığı parfün şirketine dava açtı.

Evet hayatımda gördüğüm ve duyduğum en saçma dava bu olabilir aslında. Bizim ülkemizde böyle bir dava açılsa dava açan işçiyi, işverene hakaretten ve iş yerini kötülemekten içeri bile atabilirler.

Fransa iş mahkemesinde görülen dava sonucunda hakimler işçinin şikayetini yerinde bularak işveren aleyhine bir karar çıktı. Ve işçiye yaklaşık olarak 60 dolar civarında bir tazminat ödenmesine hükmetti.

Mahkemenin verdiği bu karar bütün dünyada büyük yankı uyandırırken sosya medyada konu hakkında büyük tartışma başladı.

Aslında burada işçinin yaşadığı can sıkıntısı, ve istifaya zorlama diğer taraftan ise psikolojik şiddet olarak algılnamış olabilir. Yani sen işçiyi yok sayacak hareketlerde bulunursan hakim amcalar da sana psi,kolojik şiddet sebebi ile tazminat ödeme cezası verebilir.

Frédéric Desnard isimli çalışanın intihardan bahsetmesine sebep olan bu süreç fransa da çok fazla iş yeri tarafından istifaya zorlamak maksatlı olarak yapılan bir uygulama. Fransa da bir çok iş yeri neredeyse yüzde 30 rakamlarına yakın olarak gösteriliyor ki. Çalışanlarına hiç iş yaptırmayıp sıkılmalarına sebep oluyorlar. Ve sonrasında ise istifa bekliyorlar.

Buda türkiye de en son uygulanacak bir yöntem olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting.