> Çin’le swap anlaşması , dolar’a büyük darbe , Dünya için Büyük dönüm noktası – Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Çin’le swap anlaşması , dolar’a büyük darbe , Dünya için Büyük dönüm noktası

çin ile swap anlaşması, ticarette yerli para kullanımı başladı

Çin’le swap anlaşması , dolar’a büyük darbe yaratır mı ? Türkiye merkez bankası dün yaptığı açıklamada çin devleti ile yapılan swap anlaşması

Dahilinde ilk defa dün (18 haziran 2020) tarihinde yerli para ile ticaret yapıldığı açıklandı. Yerli ve milli para kavramını uzun zamandır dile getiren hükümetin bu adımı abd’nin yıkılma sürecini hızlandırabilir.

Dolar’dan çok çeken devletler amerika’nın küreselciler ile savaş halinde olduğu şu dönemde kur savaşları devam ediyor.

Çin ile Yapılan bu swap anlaşmasının iki devlet arasında yapılan ithalat ve ihracat işlemlerinde dolar yerine yuan ve türk lirası kullanılmasını olası kılıyor.

Yani artık çin’den yapılan ithalatlarda türk lirası ile ödeme yapılacak.

Bu ne demek oluyor ? Yani çin devleti ile yapılan swap anlaşması ülkemiz için faydalı mı (yararlı mı ) zararlı mı ?

Burada insanlarımızın kafası karışabilir. Fakat şunu söylemekte fayda var ki bu swap anlaşması tarihi öneme sahip adete bir dönüm noktası niteliğindedir.

Bölünmekte olan abd’nin kalbine hançer saplamaktan farkı yoktur. Çünkü trump yönetimindeki amerika şu anda dolar’ı ayakta tutmak için ve dünyanın rezerv para birimi olarak doları sabit kılmak için savaşıyor.

Bu olanlardan sonra bana göre bir kaç yıl içerisinde abd istediklerini alamazsa çin’e saldırı ve savaş açar.

Hatta iş nükleer savaş konumuna bile gidebilir. Yakında bir dolar krizi bekleniyordu. Çünkü ülkemizin ithalat yaptığı ülkelere dolar ödemesi zorunlu. Yıl sonuna kadar 70 milyar dolar dış borcu olan özel sektörün bu parayı nereden bulacağı merak konusu diyorduk.

Turizm’den bir türlü gelmeyen o dolarlara ihtiyacımız kalmayabilir. Çünkü çin devleti türkiyenin daha önceki borçlarını türk lirası olarak kabul edecek mi bu merak konusu.

Aynı durum çin içinde geçerli. Fakat bizim çin’den ithalatımız oldukça yüklü. Bu sebeple dolar bulmak için ülkemize oldukça fazla zaman kazandıracak bir swap anlaşmasının imzalandığını düşünüyorum. Ülkemiz için hayırlı olsun.

son dakika swap anlaşması,swap anlaşmasıhaberi,swap anlaşmasıhaberleri,
son dakika çin ,çin haberi,çin haberleri,
son dakika çin haberleri, çin’le swap anlaşması ne anlama geliyor, yerli para ile ticaret
çin ile swap anlaşması
çin ile swap anlaşması, breaking china latest news swap turkey

resim: emlak365

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting.