> Rusya'da faizler rekor düşük seviyelere ulaştı, negatif faize doğru sürükleniyor - Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Rusya’da faizler rekor düşük seviyelere ulaştı, negatif faize doğru sürükleniyor

negative interest rate cut russia

Rusya’da faizler rekor düşük seviyelere ulaştı. Rusya tarihinin bu zamana kadar gördüğü en düşük faiz oranı ( Russia interest rate cut, negative interest news) merkez bankası tarafından alınan karar sonucu dibi gördü.

Rusya merkez bankasının dün yaptığı para politikası toplantısında politika faiz oranı 100 baz puan düşürülerek %5,5 tan %4,5 seviyesine düşürüldü.

Avrupa’da almanya gibi bazı ülkelerin negatif faiz uygulamasına geçmesinin ardından yaşanan para sistemi çöküşü bu faiz indirimi, negatif faiz uygulaması. Gibi kararlar ve uygulamalar ile ayakta tutulmaya ve zaman kazanılmaya çalışılıyor.

Rusya’da tarihindeki en düşük politika faizi uygulamasına geçiş yaptı. Mecburlar aslında. Çünkü insanların paralarının bankalarda kalmasını istemiyorlar. Paranın ekonomiye girmesini ve ticari faaliyetleri desteklemesi istenmekte. Aksi taktirde faiz indirimi yapmazlarsa karşılıksız para basmak zorunda kalacaklar.

Bu faiz indirimi kararları bize ne anlatıyor. Neden ülkeler devamlı faiz indirimi kararı alıyorlar.

Çünkü piyasalarda yeterince nakit para yok. Piyasaların ve ekonominin ayakta kalabilmesi için gereken nakit para ya faiz indirimi (faiz düşüşü) yapılarak bankalarda mevduatta ve yastık altında bekletilen para piyasaya akmak zorunda. Yada devletler ekonomileri ve piyasaları ayakta tuabilmek için karşılıksız para basmak zorunda kalacaklar.

Bu nedenden ötürü avrupalı devletler zaten faiz oranları çok düşük olduğundan dolayı hemen negatif faiz uygulamasına geçtiler.

Peki negatif faiz nedir ? Negatif faizin yararları (faydaları) neler, zararları neler ?

Negatif faiz aslında artık faiz indirme olayının zirvesidir. Bu tanım yeterli olmadı bülent ersoy terimleri ile anlatmak gerekirse fevkaladenin fevkinde tanımı zannedersem uygun olacaktır.Yani negatif faiz uygulamasının amacı nedir ; Aslında konuya bu açıdan bakmakta ve bunu anlamakta fayda var.

Negatif faiz uygulamasının amacı yastık altında para kalmasını önlemek. Ve yastık altındaki yada birikim diye tasarruf diye tanımlanan paranın ekonomiye girmesi hedefleniyor.

Mesela sizin birikmiş paranız olsa ve size deseler ki 100 bin lara birikiminizi bize getirin. Biz size 1 yıl sonra 95 bin lira olarak geri verelim. yani negatif faizin tanımı bu aslında.

Evet hal böyle olunca insanlar paraları durduk yerde değer kaybına uğrayacağına alışveriş yapmaya ve anında mal ve hizmet sanın almaya yönelir.

Ve bu durumda devletler de karşılıksız para basmak zorunda kalmazlar. Hesaplar aslında böyle.

Fakat mal ve hizmetlere daha fazla talep olunca ilginç bir enflasyon meydana gelebilir.

Bu kaçınılmaz son.

Rusya’da artık merkez bankası eli ile yaptığı en son rekor faiz indirimi sayesinde negatif faize doğru yürümeye devam ediyor.

Para sistemi ne zaman çökecek. ne zaman patlayacak ? İşte bu sorunun cevabı ise aslında 2018 yılında kriz başladı. Ve biz bu büyük krizin içerisindeyiz.

faiz indiriminde amaç ne, rusya neden faiz indirdi
faiz indiriminde amaç ne , negative interest rate cut russia
son dakika negatif faiz,negatif faizhaberi,negatif faizhaberleri,
son dakika faiz indirimi,faiz indirimihaberi,faiz indirimihaberleri,
negatif faiz nedir, yararlı mı , zararlı mı, neden faiz indiriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting., sitemap.