> Ayasofya ibadete açıldı, İstanbul’un 2. fethi gerçekleşti – Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Ayasofya ibadete açıldı, İstanbul’un 2. fethi gerçekleşti

Ayasofya ibadete açıldı, İstanbul’un 2. fethi gerçekleşti. Mehdiyet devrine atıf yapan söylemlerde istanbul kılıçsız silahsız savaşsız 2. kez fethedilecek söylemi var.

Ayasofya’nın açılması konusunu siyaset malzemesi olarak değerlendiren ve Erdoğan ayasofyayı açamaz diyen muhaliflerden henüz ses soluk çıkmadı.

Türkiyeyi ayasofya konusunda uyaran avrupa ve amerika ise sessizliğini sürdürüyor.

Türkiye buna yeltenemez diyen yunanistan , ayasofya müze olarak korunmalı diyen rusya ve türkiyeyi ayasofya konusunda tehdit eden avrupalılardan ise çıt çıkmadı.

Siyasi ve ekonomik açıdan normal şartlarda türkiyeye yaptırım uygulmaları öngörülen ülkeler korona sebebi ile ekonomik buhran ve büyük çöküntü içerisinde.

Amerika ise bölünme ve hatta dolar’ın çökmesi sebebi ile yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Bu nedenle türkiye bana göre çok uygun bir zaman diliminde kritik adım atarak fatih sultan mehmet han’ın emanetine sahip çıktı. Ve ayasofya tekrar cami statüsüne kavuştu.

İşin ilginç tarafı aslında ayasofya fethin sembolü olduğu için tekrar ibadete açılacak olması tekrar bir fethin gerçekleştiği anlamına da gelmekte.

İstanbul’un ikinci kez fethedilmesi ile ilgili hadis tam olarak şu şekilde ;

Birincisi; komutanı, askeri ve silahı olan bir ordu tarafından fethedilecek.

İkincisi ise komutanı, askeri ve silahı olmayan halk tayfası tarafından…

2. fetih ya 15 temmuz tarihini yada ayasofya‘nın ibadete tekrar açılarak fethin sembolik olarak tekrar gerçekleşmesini anlatıyor . İkinci fethin mehdi eli ile ve mehdi zamanında yapılacak olması ayasofya’yı tekrar ibadete açacak kişinin mehdi olarak tarif edilmesi de oldukça ilginç.

Türkiye’ye sakın ayasofya’yı cami yapmayın diyerek parmak sallayıp tehdit eden dünya basını ise adeta şoka girdi.

ayasofya dünya medyasında
dünya basınında ayasofya tepkisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting.