> Hatip kılıca dayanarak hutbeyi okur – Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Hatip kılıca dayanarak hutbeyi okur

son dakika ayasofya tartışması

Hatip kılıca dayanarak hutbeyi okur . İşte bu sözler merhum rahmetli ünlü tarihçi ve büyük milliyetçi islamcı yazar Kadir Mısırlıoğlu’na ait.

Üstad bir zamanlar sanki ayasofya’nın tekrar cami olunacağını ve hutbede yaşanacakları anlatmış.

Zaten kadir mısırlıoğlu zamanında ayasofya tekrar Tayyip Erdoğan tarafından cami yapılacak tahmininde de bulunmuştu.

Bu tahmini tuttuğu gibi hatip cuma hutbesinde bir kılıca yaslanarak hutbesini okur diyerek durumu tarif etmişti.

Bu günlerde aynısını yaşıyoruz. Ayasofya camisinde ilk cuma namazı kılıncı. Yüzbinlerce insan ayasofya camisine akın etti.

Cuma namazı‘nda hatip ise tabiki Ali Erbaş’tı. Elinde kılıç ile hutbesini yaptı. Vakfiye ile ilgili lanetleme konusu ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Chp liler yine hop oturdu hop kalktı. Ali erbaş atatürk’e lanet okudu diye ortalığı ayağa kaldırdılar. Ali erbaş istifa etsin dediler.

Köpekler istedi diye atlar ölmez yorumları havada uçuştu.

Ayasofya’nın cami olarak hizmete sunulması müze vasfını ortadan kaldırdı mı ? Ayasofyanın tamamı cami olarak ibadete açılırken sultan ahmet camisi gibi işlev görecek.

Twitter üzerinden bu tartışmalar devam ederken lozan için atatürk’e teşekküre gelenler anıtkabire ilaçlama ve temizlik yüzünden alınmadı yaygarası koparıldı.

ayasofya'da kılıçla hutbe ne demek
ayasofya’da osmanlı geleneği uygulandı. hutbede kılıç haberi

Anıtkabir’e giremiyoruz içeriye almıyorlar tartışması başladı. Dahası ise ibb’nin yenikapı civarında çiçek çalışması sebebi ile ayasofya’ya gidiş güzergahını kapattığı öne sürüldü.

Mahşeri kalabalık ayasofya camisinde namaz kılmak için sıra beklerken Tayyip erdoğan ayasofya 24 saat açık kalacak talimatı verdi.

Ayasofya’da kılınan namaz daha mı kıymetli ? Ayasofya camisinde yapılan dua kabul olur mu ? daha mı makbul ?

Ayasofya’da kılınan namazın sevabı kat kat daha fazla olduğu söylenegelen rivayetler arasında yer alıyor.

Kabe ve mescid i aksa dan sonra 3. sırada yer alan kutsal mekan olarak anılıyor. Tabi hristiyanlar için durum farklı onlar için haç merkezi diyebiliriz.

Vel hasıl bu ayasofya’da kılınan ilk cuma namazında imamın hutbeye elinde kılıç ile çıkması bazı kesimleri rahatsız etti.

Fakat bu bir gelenektir. Bu her cuma tekrarlanacak bir osmanlı geleneğidir. Fethin sembolü olan camilerde hutbe elinde kılıç ile okunur.

Anlamı ise savaşa her an hazırız. Yani burayı tekrar savaşarak almak isterseniz bizde hazırlıklıyız anlamı taşımaktadır. Ve cami’nin imamı halka savaş konusunda elinde kılıcı ile öncülük edecek demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting.