Kasım 25, 2020
Sansür yasası nedir ? Sansür Değil sosyal medya düzenlemesi

Sansür yasası nedir ? Sansür Değil sosyal medya düzenlemesi

Sansür yasası nedir ? Sansür yasasında neler var ? Sosyal medyayı ilgilendiren ve bir kaç düzenlemeyi gündeme gtetiren ve hayata geçiren sansür yasası bugün mecliste onaylandı.

Peki sansür yasası nedir ? neleri değiştiriyor ?

İnternet ortamında günlük 1 milyondan fazla türk ziyaretçi alan internet siteleri türkiyede bir yetkili ikamet etmek zorundalar.

Bu sansür yasasının çıkartılma amacı ise yurt dışında merkezi olan ve kime ait olduğu belli olmayan sitelerden yapılan uydurma haberlerin ve algı operasyonlarının önüne geçebilmek.

Sonuçta adamlar gidip ermenistan yaşıyorlar fakat türkiyede yayın yapan bir türk haber sitesinin sahibi olabilirler. Hosting hizmeti de eğer ki ermenistanda verili,yorsa sizin bu siteye yapabileceğiniz bir şey yok aslında.

Bu web sitesi yalan yanlış uydurma bir haber yapsa ve ortalığın karışmasına sebep olsa devlet bu web sitesine erişimi engelleyebilir.

Fakat bu seferde yine dikdatör yönetim özgürlükleri kısıtlıyor , kendisini eleştiren web sitesini kapattı yorumları mutlaka gündem olacaktır. Yi,ne mağdur edebiyatına izin vermemek için devlet şimdiden önlem almaya başladı bile.

Muhalif haber siteleri sosyal medya sansürü internet özgürlüğü kısıtlanıyor gibi başlıklar attılar. Her zaman yaptıkları şey de bu zaten algı operasyonları her alanda devam ediyor.

AKP ve MHP sANSÜR YASASI VERİLEN YASAYI HEMEN KABUL EDEREK YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ İÇİN RSMİ GAZETEYE GÖNDERDİ.

Peki Şimdi Ne Olacak ?

Burada vatandaşları ve bireyleri ilgilendiren bir mesele yok. Mesele büyük ve global ölçekli ve yurt dışında merkezi olan ve türkiye dışında host edilen internet sitelerini ilgilendiriyor.

Kanun diyor ki ,

Sen türkiyeden günlük 1 milyon ziyaretçi, alıyorsan ! türkiye’de seni temsil edecek bir kişiyi istihdam etmek zorundasın. Bir kişiye yetki vereceksin. Bende senin siten ile ilgili bir sorun yaşadığımda karşımda bir muhatap bulmak istiyorum.

Öyle kafanıza göre yalan yanlış haber yapıp insanımızın kafasını bulandırıp algı operasyonu yapamazsınız .

İşte devletin derdi bu.

Yani mesele cnn türkiye haber sitesi yalan yanlış bir haber yapsa devletin yetkili kişiye ulaşıp siz ne yapıyosunuz yaa bu ne saçmalık deyip hesp sorabilmesi gerekiyor.

İşte bu sansür yasası, yada sosyal medya sansürü tamda bununla ilgili. Aslında ortada bir sansür filan yok. Sadece yalan yanlış haber yapılmasının ve algı operasyonlarını denetleyebilmenin bir yolu bu.

sosyal medya düzenlemesinde neler var ,internet yasağı mi var
sosyal medya düzenlemesi , sansür yasası nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar