> Borsa Neden çöktü ? Swap savaşları devam ediyor – Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Borsa Neden çöktü ? Swap savaşları devam ediyor

Borsa Neden çöktü ? Swap savaşları devam ediyor . İngiltere ile yaşanan türk lirası ve swap hareketleri sonucunda bist100 büyük düşüş yaşadı.

Dolar’da ilginç hareketler görüldü.

Borsa neden düşüyor ? Borsa’nın düşmesinin sebebi nedir. Sosyal medyada bu konu hakkında yaşanan ilginç tartışmalar devam ederken swap meselesi türkiye’nin elini güçlendirdi mi ? Yoksa türkiye aleyhine hareketler mi yaşanıyor.

Yabancı yatırımcı borsa’dan çıkıp neden dolar alıyor. Türkiye’ye londra üzerinden bir finansal operasyon mu çekiliyor. Bu anlatılanlar gerçek mi ?

Evet bu swap meselesini anlamak için 6 ay geriye gitmemiz şart. Belkide 2018 yılına gitmeliyiz. 2018 yılında yaşanan saçma sapan dolar hareketinin sebebide aslında londra ve diğer ülkelerin ellerinde hiç türk lirası olmadan swap işlemi yapmalarıydı.

Türkiye döviz kurunda mesnetsiz yükselişler yaşanmasın diye bir hamle yaptı. Elinde türk lirası olmadan türk lirası işlemi yapılmasını uluslararası piyasada yasakladı.

Bu sebep ile geçtiğimiz günlerde türk lirasının londrada gecelik faizi yüzde 1000 e fırladı.

Geçmiş dönemde elinde türk lirası olmadan işlem yapan yabancılar türk lirası bulmakta zorlanınca borsa istanbul’da ki varlıklarını satıp türk lirası elde ettiler.

Yani geçmişte ellerinde var olmayan türk lirası ile işlem yapan yabancı yatırımcılar türk lirası ile ödeme günü geldiğinde türk lirası bulamadılar.

Bulamadıkları türk lirasını borsa istanbulda bulunan hisselerini satarak temin etme yoluna gittiler.

Bizde bu dönemde yabancıların ellerinde hangi hisse senetleri var görmüş olduk.

Mesela aselsan hissesi 1 günde yüzde değer kaybına uğradı. Bizde böylece aselsan hisselerinin yarısının neredeyse londra yatırımcılarının elinde olduğunu anlamış olduk.

Tabii diğer banka hisseleride büyük bir hızla çöküşe yani düşmeye devam ediyor.

Bu düşüş bir kaç gün daha devam edecek gibi görünüyor.

Peki merkez bankasının dolar rezervi ne kadar ? eksi 30 milyar dolar olduğu söylenen dolar rezervi için bir şeyler söylemek doğrumu bilinmez. Çünkü Merkez bankamız dolar rezervlerini altın yatırımına dönüştürmüştü.

Bir dolar krizi yaşanır mı ?

Bazı uzmanlar bu konuda oldukça iddialı . Yabancı yatırımcıların swap üzerinde aldığı türk lirası kararının bedelini türkiyeye ağır ödetmek istiyorlar.

Borsa’da hisselerini satan yabancılar dolar almaya devam ediyorlar. Bu durumda tabi borsanın düşmesine ve hisse senetlerinin düşüşüne sebep oluyor.

Durum böyle iken swap hareketlerinde türk lirası olmayanların işlem yapamaması aslında teoride türkiye için hayırlı iken. Art niyetli ve organize hareket eden yabancı sermaye sahiplerinin lehine dönmüş oluyor.

Çünkü 10 liradan sattıkları hisseyi yarın 5 liradan tekrar satın alacaklar. Diğer taraftan ise 7 liradan aldıkları doları 8 liradan satıp çift taraflı kar edecekler gibi görünüyor.

Türkiye böyle bir durumda ne yapacak ?

Türkiye katar ile swap anlaşması yineleyecektir. Zaten bize başkaca dolar veren de yok. Bu kur savaşları canımızı çokça yakıyor. Çünkü dolar, altın, borsa üçgeninde türk lirası bu çarktan her defasında ezilerek çıkıyor.

Bizim swap işlemlerinde türk lirası hamlemiz bize %5 kazandırırken . Yabancılar organize hareket edip bu işten intikam alırcasına yüzde 20 karlı çıkmayı beceriyorlar.

Heleki bu saldırıların türkiye’ye hiç turist ve döviz girdisi olmayan bir dönemde gerçekleşmesi de ekonomiyi zora sokacaktır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting.