> Merkez bankası 3 kasımda repo ihalesi yapacak - Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Merkez bankası 3 kasımda repo ihalesi yapacak

Merkez bankası 3 kasımda repo ihalesi yapacak. Son dakika merkez bankası yaptığı açıklamada türk lirası için 10 milyar tutarında repo ihalesi açıkladı.

Repo İhalsei nedir ? Ne işe yarar, para piyasalarında , altın, dolar gibi emtialarda nasıl sonuç verir.

Repo ihalesi demek piyasaya borç para vermek demektir. Yani bankalar gelip merkez bankasından nakit ihtiyacımız var diyerek para talebinden bulunur. Merkez bankasıda bu parayı hiçbir karşılık olmaksızın basıp bankalara dağıtır.

10 milyarlık bir ihalede genelde talep 3 yada 4 katına çıkabiliyor. Yani merkez bankasının repo ihalesinde piyasaya vermeyi planladığı para miktarı 10 milyar liradır. Fakat piyasa 40 milyar istiyorsa verilecek faiz oranı yükselmeye başlar.

Repo ihalesi genelde piyasalarda para sıkıntısı yaşandığında yapılır. Ve merkez bankasının bu işlemi sonrasında tl karşısında diğer para birimleri ve altın, gümüş , bitcoin gibi varlıklar değer kazanmaya başlar.

Neden 3 kasım tarihi repo ihalesi için önemli bir tarih sizce. Tamda 3 kasım yani abd başkanlık seçiminin yapılacağı gün olacak olması enteresan. Çünkü bu talebin artmasına ve faizin yükselmesine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting., sitemap.