> Deutsche Bank iflas'ın eşiğinde, Türk bankaları batar mı ? - Son dakika, sondakika haberler, son dakika haberleri, haberi, haber, son durum, breaking news, latest news

Deutsche Bank iflas’ın eşiğinde, Türk bankaları batar mı ?

Deutsche Bank iflas’ın eşiğinde, Türk bankaları batar mı ? Almanya’nın dev bankası Deutsche Bank’ın uzun zamandır finansal kriz içerisinde olduğunu herkes biliyor.

Deutsche Banka kesilen cezalar, 7 milyar dolar, 16 milyar dolar gibi çok büyük rakamlardı.

Şirketin piyasa değeri zaten 18 milyar dolar civarında gezinmeye devam ediyor.

Son bilançosunda 25 milyon gibi bir kar açıklayan Deutsche Bank nakit akışında son dönemde büyük ilerleme kaydetmiş görünse bile iflas etme olasılığı devam ediyor.

En son 2008 yılında yaşanan lehman brothers isimli dev bankasnın batması ile dev miktarda dolar basılmış ve piyasalar sakinleştirilmişti.

Şimdi ise Alman devinin batması için çeşitli uygulamalar gündeme geitiriliyor ve büyük ekonomik kriz için tetikleyici unsurlar kullanılıyor. Aslında Deutsche Bank batmaya zorlanıyor.

Binlerce işçisini işten çıkartma ve yüzlerce şube kapatma kararı alan bu bankanın ne zaman batacağı henüz belirsiz.

Türkiyede ise bazı bankaların kasalarında nakit akışı 20 milyar yani 20 katrilyon negatifi gösterir duruma gelmiş vaziyette.

Yani bu bankalar türkiyede asla batmaz diyebileceğiniz türden marka yapmış bankalar.

Korona ile yeniden piyasaların kapanması gündeme gelecek olursa piyasada nakit akışı kesileceğinden dolayı, zaten nakit akışı konusunda eksilere gerilemiş bankalar iflas edebilirler.

Yani türkiyede bankaların batma ihtimali (tehlikesi ) var mı ? bankalar batar mı ? gibi soruların cevabı aslında burada gizli.

Yani türk bankaları evet bilançolarında büyük kar açıklıyorlar. Buna rağmen nasıl oluyor da negatif nakit akışı içerisinde yüzüyorlar ?

Yani bir şirketin piyasa değeri 15 katrilyon olursa , nakit akışı eksi 20 katrilyon olur mu ?

Türkiye’de oluyor ? Ve vatandaş bu durumdan habersiz.

Peki ne olacak ? Yakın zamanda yaşanacak olan bir sokağa çıkma yasağı bankaların batmasına sebep olabilir.

Yani bir bankanın batması başka bankaların batmasını tetikleyecektir.

Bu ilk banka iflasının almanyadan gelmesini bekliyordum. Yani Deutsche Bank yakında iflas eder düşüncesi içerisindeydim. Fakat son bilançosunda kasasını ağzına kadar nakit para ile doldurmuş bir Deutsche Bank gördüm.

Şimdi Türkiye’de uzun zamandır faaliyet gösteren çok büyük bir bankasının kasasını ve nakit akışını çok dikkatli kontrol etmeliyiz.

Amerika’da ekonomi piyasaları kapatılsın diyen bir kesim var. Bunlar tabiki küreselciler. Piyasaları kapatıp nakit akışını kesmek ve bir iflas dalgası yaratmak istiyorlar.

Küreselcilerin derdi aslında iflas dalgası ile birlikte altın, gümüş ve bitcoin fiyatları ile birlikte borsaların çökmesini sağlayıp . En ucuz fiyattan altın, gümüş ve bitcoin onun yanı sıra karlı şirketlerin hisse senetlerini toplamak istiyorlar.

İşte küreselcilerin hedefi bu. Bu sebeple küreselcilerin uzun zamandır batırmak için çaba gösterdikleri Deutsche Bank’ın üzerine tekrar gelebilirler. Ve banka iflasları için bir dalga yaratabilirler.

Kış aylarında korona tedbirleri dikkatli izlenmeli ve piyasalar kapatılırsa altın, gümüş, bitcoin ve hisse senetlerinden nakite geçilmeli diyen yatırım uzmanları çoğunlukta.

Yatırım tavsiyesi değildir.

doyçe bank ,
Deutsche Bank iflas eder mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ucuz linux hosting., sitemap.