Kasım 27, 2020
Fransa: Müslümanlara boykotu bırakın dedi

Fransa: Müslümanlara boykotu bırakın dedi

Son dakika Fransa: Müslümanlara boykotu bırakın dedi. Peygamberimize karşı yapılan saygısızlığa müslümanların tivari manada  fransız mallarını satın almama kararı ile tepki gelince fransa hükümeti tutuştu.

Fransa’nın Hz. Muhammed’e ve İslam’a hakaret bulunan karikatürlerin gösteri sonrası kriz büyüdü

Fransa c.başkanı Emmanuel Macron’un da İslamiyet karşıtı konuşmaları  ülkede Müslümanlara yönelik baskıları artırdı.

Macron islamı hedef gösteren açıklamalar yapmış, İslami radikalleşme ve terörle mücadeleyi yoğunlaştıracağını söylemişti. Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürler, devlet kurumlarına ait binalara asılmıştı.

İslam dünyasından ise Fransa’daki İslam düşmanlığına karşı tepkiler gelmeye başladı. Bazı ülkelerde Fransa ürünlerine boykot geldi.

BOYKOTU DURDURUN ÇAĞRISI GELDİ

Fransa’nın, Türkiye ve Arap ülkelerinde ürünlerinin boykot edilmesine karşın çağrıların ve Fransa karşıtı eylemlerin durdurulmasını talep etti.

Fransız Dışişleri Bakanlığı’ndan pazar akşamı yaptığı açıklamada, “Orta Doğu’nun çoğu ülkesinde, Fransız ürünlerini boykot etme kararları ve daha genel olarak, bazen nefret dolu terimlerle, Fransa aleyhine gösteri çağrıları sosyal medyada yayınlandı.” ifadesi kullanıldı.

MÜSLÜMANLARI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ ONLARI SEVİYORUZ

Açıklamada, “Fransa’da Müslümanları, Fransız toplumunun ve tarihinin ayrılmaz bir parçasıdı. Boykot çağrıları veislamcı bir azınlık tarafından araçsallaştırılan, fransa’ya yönelik saldırılar temelsizdir ve derhal durdurulmalıdır.” çağrısını  yaptı.

Fransa’nın Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Fransız ürünlerini boykot çağrılarının ve Fransa karşıtı eylemlerin, ülkenin ifade ve vicdan özgürlüğü düşüncesindeki  tutumunu çarpıttığı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar