Nisan 10, 2021
TİM: Ekim ayı ihracatı, yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoru haberi

TİM: Ekim ayı ihracatı, yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoru haberi

son dakika TİM: Ekim ayı ihracatı, yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoru, haberleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, 17 milyar 333 milyon dolarlık ekim ayı ihracatının hem koronavirüs salgının tesirli olduğu bu yılın en yüksek aylık ihracat sayısı hem de Cumhuriyet tarihi aylık ihracat rekoru olarak tarihe geçtiğini belirtti.

“ÜLKEMİZ, YILI BÜYÜME İLE KAPATACAK”

Gülle, yılın sekiz aylık devrinde, birçok ülkenin ihracatında değerli düşüşler yaşandığına dikkati çekerek, Dünya Ticaret Örgütü bilgilerinden ve IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm raporundan örnekler verdi. Gülle, Türkiye’nin büyüme sayılarına ait, memleketler arası kuruluşların yüzde 2-3’lük daralma beklentilerini muhafazalarına rağmen, yılı büyüme ile kapatacağını düşündüklerini söyledi.

“2021, İHRACATTA YILDIZ YILIMIZ OLACAK”

Türkiye ekonomisindeki V tipi toparlanmanın tesirlerinin, kapasite kullanım oranlarına, tüketici itimat endeksine ve ihracat sayılarına yansıdığını belirten Gülle, “İnanıyoruz ki 2021, ihracat ailesinin gücüyle ihracatta yıldız yılımız olacak.” dedi.

İHRACATTA CUMHURİYET TARİHİ REKORU

2018’de gerçekleştirdikleri 16 milyar 590 milyon dolarlık ekim ayı rekorunu kırarak, yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoruna daima birlikte imza attıklarını belirten Gülle, “Bu sayı tıpkı vakitte hem bu yılın en yüksek aylık ihracat sayısı, hem de Cumhuriyet tarihi aylık ihracat rekoru olarak tarihe geçti.” diye konuştu.

“1.742 FİRMA EKİMDE BİRİNCİ KERE İHRACAT YAPTI”

Ekim ayında 1.742 firmanın “İhracata Merhaba” dediğini açıklayan Gülle, tıpkı vakitte yılbaşından bu yana aylık bazda ihracat ailesine iştirakte da rekor kırdıklarını kaydetti.

Gülle, firma özelinde bakıldığında ise ekim ayı içerisinde toplam 42 bin 559 firmanın ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

“OTOMOTİV BÖLÜMÜ İHRACATTA LİDER”

İsmail Gülle, ekim ayında kesimlerin performansını incelediklerinde ise geçen yılın birebir ayına nazaran 20 kesimin ihracatını artırdığını duyurdu.

Hazır giysi, mobilya ve halı kesimlerinin tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdiğini vurgulayan Gülle, şöyle devam etti:

“Sektörel manada 2 milyar 916 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv dalımız liderliğini korurken, 1 milyar 858 milyon dolara ulaşan hazır giysi kesimimiz ikinci, 1 milyar 725 milyon dolara ulaşan kimyevi unsurlar bölümümüz ise üçüncü oldu. Otomotiv dalında, geçtiğimiz yılın tıpkı ayına nazaran 103 milyon dolarlık ihracat artışı gerçekleşirken, hazır giyside ise 305 milyon dolar artış yaşandı.”

Gülle, ekim ayının en güçlü performansına imza atan dalları ise “Yüzde 161 artışla 693 milyon dolara ulaşan mücevher, yüzde 21 artışla 357 milyon dolara ulaşan çimento, cam, seramik ve toprak eserleri, yüzde 20 artışla 1 milyar 858 milyon dolara ulaşan hazır giysi.” biçiminde sıraladı.

KİMYEVİ HUSUSLAR KESİMİ 207 ÜLKE VE BÖLGEYE İHRACAT YAPTI

Gülle, dalların ihracat yaptığı ülke sayılarına bakıldığında ise ekim ayında, 207 ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatla kimyevi hususlar dalının birinci, 193 ülke ve bölgeye ihracat ile hububat kesiminin ikinci ve 191 ülke ve bölgeye ihracat yapan mobilya dalının üçüncü olduğunu söyledi.

Ekim ayında otomotiv ihracatının, Birleşik Krallık’a 63 milyon dolar, Fransa’ya 54 milyon dolar ve Polonya’ya ise 47 milyon dolar arttığını vurgulayan Gülle, hazır giysi kesiminin Birleşik Krallık’a ihracatının 77 milyon dolar, Almanya’ya 55 milyon dolar, İspanya’ya ise 40 milyon dolar arttığını kaydetti.

TÜRK BAYRAĞI 208 ÜLKEDE DALGALANDI

İsmail Gülle, ekim ayında ihracatçıların Türk bayrağını 208 ülkede dalgalandırmayı başardığını lisana getirdi. Birinci 10 ülkenin ihracattaki hissesinin yüzde 50,8 ve birinci 20 ülkede bu hissenin yüzde 67,6 olduğunu belirten Gülle, şunları kaydetti:

“Ekim ayında ihracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği birinci 3 ülke ise 1 milyar 620 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 495 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 966 milyon dolar ile Irak oldu. Yılın on ayında ise en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz birinci 5 ülke, 12 milyar 900 milyon dolar ile Almanya, 9 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 8 milyar 200 milyon dolar ile ABD, 7 milyar 200 milyon dolar ile Irak, 6 milyar 400 milyon dolar ile İtalya oldu.”

İsmail Gülle, ülke kümelerine nazaran ihracata bakıldığında ise en büyük pazar olan Avrupa Birliği’ne ihracatın ekim ayında yüzde 4,1 artışla 7 milyar 23 milyon dolarlık bir hacme ulaşarak yüzde 41,7 hisse aldığını söyledi.

AB haricindeki başka Avrupa ülkelerini de toplandığında, Avrupa kıtasının Türkiye ihracatındaki hissesinin ise yüzde 58 olduğunu aktaran Gülle, şu bilgileri verdi:

“Diğer ülke kümelerine baktığımızda ise ekim ayında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine yüzde 1,8 düşüş ile 3 milyar 70 milydn dolar, Afrika kıtasının tamamına yüzde 2,7 düşüş ile 1 milyar 410 milyon dolar, Uzak Doğu ülkelerine yüzde 4 artış ile 1 milyar 300 milyon dolar, Kuzey Amerika’ya ise yüzde 11,4 artış ile 1 milyar 50 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik.”

Gülle, sanal platformları pandeminin birinci günlerinden bu yana aktif bir halde kullandıklarını anlattı.

EN ÇOK İHRACAT YAPAN VİLAYET İSTANBUL ODU

Vilayetler bazında ise ekim ayında 49 ilin ihracatını artırdığını belirten Gülle, en çok ihracat gerçekleştiren birinci 5 ilin, “6 milyar 991 milyon dolarla İstanbul, 1 milyar 456 milyon dolarla Bursa, 1 milyar 325 milyon dolarla Kocaeli, 906 milyon dolarla İzmir, 801 milyon dolarla Gaziantep” olduğunu açıkladı.

Mardin’in de makine bölümü ihracatını 13 katına çıkardığını duyuran Gülle, “İstanbul’da gemi ve yat kesimimiz ihracatını yüzde 324 artırırken Samsun’da çelik dalımızın ihracatını yüzde 218 artırdığı görülmektedir.” tabirlerini kullandı.

KORONAVİRÜS İHRACATI SÜRAT KESMEDİ

İsmail Gülle, ekim ayında, geçen yılın tıpkı ayına nazaran teneffüs aygıtlarının yüzde 565, maske ve önlük yüzde 548, teşhis kitleri yüzde 141 ve dezenfektan ihracatının ise yüzde 32 arttığını bildirdi.

Ekim ayında toplam koronavirüs eseri ihracatının yüzde 208 artışla 75 milyon dolar gerçekleştiği bilgisini veren Gülle, “Yılın on aylık periyodunda ise Covid-19 eserleri ihracatı 694 milyon dolara ulaşırken 2019 yılının tıpkı periyoduna nazaran yüzde 220 artış sergiledi.” dedi.

Gülle, ekim ayında Türk lirası ile açılan beyannamelere nazaran, 175 ülkeye toplam 5 milyar 715 milyon lira fiyatında ihracat gerçekleştirildiğini ve 7 bin 76 firmanın ihracat süreçlerinde Türk lirasını tercih ettiğini söyledi.

Ölçü bazında ihracatın ise ekimde geçen yılın tıpkı ayına nazaran, yüzde 9,1 artarak 14 milyon 700 bin ton olarak gerçekleştiğini aktaran Gülle, ocak-ekim devrinde ise geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran, yüzde 3,3 artarak 125 milyon 200 bin ton olarak gerçekleştiğini duyurdu.

“SON DEVİRDE PARİTEDEKİ ARTIŞ İHRACATA MÜSPET YANSIDI”

İsmail Gülle, kilogram başı ihracat pahası 10 doların üzerinde olan yüksek katma kıymetli eserlerin toplam ihracatının ekim ayında da arttığını vurgulayarak, “Bu eserlerde, 2019 yılının ekim ayında, 3 milyar 663 milyon dolar olan ihracatımız, bu ay yüzde 23 artarak, 4 milyar 520 milyon dolar düzeyine yükseldi. Kilogram başı ihracatı 50 doların üzerinde olan en yüksek katma kıymetli eserlerde ise ekim ayında ihracatımız 983 milyon dolara yükseldi.” diye konuştu.

Son periyotta paritedeki artışın tesirinin ihracata olumlu yansıdığına dikkati çeken Gülle, “Ekim ayında paritedeki artışın müspet tesirinin 483 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Yılın on ayında ise paritedeki yükselişin olumlu tesiri 507 milyon dolar olarak gerçekleşti.” sözünü kullandı.

, son dakika haberi, flaş, gündem haber, son durum, son durumu nedir , nasıl ? nerede ? ne vakit, haberler,

kaynak:ensonhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar