Ocak 18, 2021
ABD’de salgının gidişatını değiştirecek tez: Virüs çok daha evvel yayıldı

ABD’de salgının gidişatını değiştirecek tez: Virüs çok daha evvel yayıldı

son dakika ABD’de salgının gidişatını değiştirecek tez: Virüs çok daha evvel yayıldı ,

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan corona virüsü dünya genelinde can almaya devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nin datalarına nazaran toplam olay sayısı 47.4 milyon, meyyit sayısı ise 1 milyon 213 bin olarak kayıtlara geçti.

Salgının merkez üssü haline gelen ve hem hadise hem de can kaybında birinci sıraya yükselen ABD’de ise 9.3 milyon kişi hastalığa yakalandı, 223 bin kişi de hayatını kaybetti. Sayılar ikinci dalgayla birlikte rekor düzeyde artarken, virüsün ABD’de ortaya çıkışıyla ilgili çarpıcı bir tez ortaya atıldı.

ABD’nin en çok can kaybı veren bölgesi olan New York’ta virüsün sanılandan daha evvel yayıldığı düşünülüyor. Mount Sinai’den uzmanlar 10 bin plazma örneğini incelerken, bu şahısların kanser ve hamilelik üzere corona virüsünden bağımsız sebeplerle kan verdiğini belirtti.

TESPİT EDİLEMEYEN OLAYLAR

Yapılan incelemelerde birinci resmi olayın 1 Mart’ta görüldüğü açıklansa da, 9 Şubat’ta toplanan örneklerdeki antikorlar virüsün kelam konusu ay içerisinde daha erken yayılmaya başladığını gösteriyor.

Mount Sinai’de Klinik Mikrobiyoloji Yöneticisi olan Emilia Mia Sordillo, “Salgının başında tespit edemediğimiz, belirti göstermeyen hadiseler olduğunu biliyoruz” dedi.

NÜFUSUN 5’TE 1’İNDE ANTİKOR

Sonuçları Nature mecmuasında yayınlanan çalışmada yer alan bir öbür Mount Sinai Profesörü Florian Krammer ise, “Çalışma virüsün Şubat ayında New York’ta olduğunu doğruluyor. New York nüfusunun beşte birinde virüse karşı antikor gelişmiş durumda. Bu virüsü yavaşlatabilir lakin sürü bağışıklığı için şimdi istenen düzeyde değil” diye konuştu.

ENFEKTE OLAN 100 BİREYDEN BİRİ ÖLDÜ

Krammer, “Enfekte olan her yüz şahıstan biri Covid-19’dan öldü. Bu birinci dalga için dünyanın rastgele bir bölgesinden daha yüksek. Hastalıkla ilgili daha çok şey öğrendiğimizde mevt oranı düşecek. Lakin virüsü ciddiye alıp hastanelerin dolup taşmasını önlemeliyiz” tabirlerini kullandı.

şimdiki haber, son durum , haberi, nedir, nasıl, nerede ? ne vakit , flaş, yorumları , haber, 

kaynak: sözcü.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar