Nisan 10, 2021
ABD Başkanlık seçimlerinde uyuşturucu kullanımı da oylandı

ABD Başkanlık seçimlerinde uyuşturucu kullanımı da oylandı

son dakika ABD Başkanlık seçimlerinde uyuşturucu kullanımı da oylandı ,

Anketlere nazaran, değişik politik görüşlerden insanların (Demokratlar, Cumhuriyetçiler ve Bağımsızlar) çoğunluğu bu eyaletlerde esrarın yasal olması gerektiği konusuna olumlu yaklaşıyor.

Seçimle birlikte Missisipi, Güney Dakota, Arizona, Montana ve New Jersey eyaletlerinde esrar kullanımı kabul edilmiş oldu. Buna nazaran bu eyaletlerden kimilerinde yetişkinlerin keyif hedefli kullanımı kimi eyaletlerde de medikal hedefli kullanımın önü açıldı.

Böylece esrarın artık 15 eyalette yetişkin kullanımı, 36 eyalette ise medikal kullanımı mümkün hale geldi. Oregon ve Washington D.C üzere birtakım eyaletler ise bunu daha da ileri götürerek halüsinojen (psikedelik) mantar kullanımını da yasal hale getirdi.

Hatta Oregon’da artık kokain, eroin ve metamfetamin üzere daha sert uyuşturucuların küçük ölçülerde bulundurulmasına mahpus cezası verilmeyecek.

10 YIL EVVEL ÜLKE GENELİNDE YASAKTI

Ülkede 10 yıl öncesine kadar 51 eyaletin tümünde bu uyuşturucular yasaktı ve önemli cezalar veriliyordu. Birinci olarak 2012’de Colarado ve Washington esrarın keyif emelli kullanılmasına müsaade eden eyaletler oldu. O vakte kadar yalnızca Kaliforniya’da esrar medikal maçlı olarak kullanılabiliyordu.

Artık evvel eyaletlerde yasa yapıcılar halkın talebi doğrultusunda yeni düzenlemeler oluşturacak. Daha sonra federal seviyede bir düzenlemeye gidileceği düşünülüyor. (Euronews)

yeni haber, son durum , haberi, nedir, nasıl, nerede ? ne vakit , flaş, yorumları , haber, 

kaynak: sözcü.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar