Nisan 11, 2021
Avrupa meskenine kapanıyor: İngiltere ve Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı başlıyor

Avrupa meskenine kapanıyor: İngiltere ve Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı başlıyor

Son dakika Avrupa konutuna kapanıyor: İngiltere ve Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı başlıyor haberleri, 

Britanya (İngiltere) Covid-19’la gayret kapsamında mart ayının akabinde bir defa daha karantinaya gitti. Yunanistan da karantina kararı aldı.  AB Kurulu Birlik iktisadının 2022’ye kadar korona öncesi gücüne kavuşamayacağını beyan etti.

İngiltere’de gece 24.00’te (TSİ 03.00) başlayan karantinayla bar, restoran ve temel gereksinim materyalleri satmayan tüm işletmeler kapatıldı. Barların kapatılmasının akabinde gençler, başşehir Londra’nın cümbüş yeri Soho’da sokaklarda eğlenmeye devam etti.

Polis, kurallara uymaları için gençleri uyarırken, bu sırada çıkan arbedede bir kişi gözaltına alındı. Etraftakilerin polise reaksiyon gösterdiği olayda gerginlik bir müddet devam etti. Müdahalenin akabinde sokaklar büyük ölçüde boşalsa da bir küme genç, kentin meydanlarında eğlenmeyi sürdürdü.

Karantina kuralları

“Evde kalın. Ulusal Sıhhat Hizmetlerini koruyun. Hayat kurtarın” daveti yapan Başbakan Boris Johnson’ın açıklamasına nazaran, karantina 2 Aralık’a kadar devam edecek.

Karantina kapsamında temel eserlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazaları, kuaför salonları, hoşluk merkezi üzere tüm işletmeler kapatıldı.

Kapatılan bar ve restoranların yalnızca paket servisi yapabileceği açıklandı.

Kurallara nazaran, mümkün olduğunca meskenden çalışılacak; beşerler sadece eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve idman üzere muhakkak sebeplerle meskenlerinden çıkabilecek.

Farklı hane halkı üyeleri, kapalı yerde bir ortaya gelemeyecek, açık alanda ise öteki bir haneden en fazla bir şahısla görüşülebilecek.

Eğitim ve iş harici yurt içi ve yurt dışı seyahat yapılamayacak, evliliklere de fakat çiftlerden birinin ölümcül hastalığı olması durumunda müsaade verilecek, düğün merasimi altı bireyle sonlandırılacak.

Marttaki birinci karantinanın bilakis okullar ve üniversiteler ise açık kalmaya devam edecek.

Salgında, 47 bin 742’yle Avrupa’da en çok mevtin görüldüğü ülke olan Britanya’da son haftalarda günlük 20 binden fazla hadise görülürken can kayıpları da 300’ü geçmeye başlamıştı.

Ülkede martta da karantinaya gidilmiş ve tedbirler, evre aşama büyük ölçüde temmuzda kaldırılmıştı.

Yunanistan:  3 hafta evdeyiz

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Cumartesi sabah 6’dan itibaren 3 hafta boyunca tüm ülke karantina altında olacak.” dedi. Miçotakis ayrıyeten karantina nedeniyle çalışamayacak emekçilere aylık 800 euro dayanak ödemesi yapılacağını belirtti.

AB Komitesi: 2022’den evvel olağanlaşma yok

AB Kurulu yenilediği Birlik ekonomik öngörülerinde aşağı taraflı revizyona gitti. AB bu sene %7.4 daralacak. 2021 öngörüsü ise %6.1 büyümeden, %4.1’e aşağı revize edildi.

AB Kurulu iktisattan sorumlu bakanı (komiseri)  Paolo Gentiloni “3Ç’de güçlü büyüme, salgın yüzünden kesintiye uğradı” dedi. “Gelecek sene toparlanma başlayacak, ama iktisadın eski gücüne kavuşması 2022’ye kadar sürer”.

Almanya’da sanayi malları siparişleri Eylül’de YY %0.5 artarak, %2 olan beklentinin hayli altında kaldı. Euro-bölgesi perakende satışları ise Eylül’de AA %2 geriledi.

AB’nin tekrar konutuna kapanması Türkiye’nin ihracatı açısından olumsuz bir gelişme.  İhracat kış aylarında yine aydan-aya gerilemeye başlayabilir.

En değerli mevzu ise Türkiye’nin AB üzere konuta kapanıp kapanmayacağı. Gün geçtikçe artan hasta sayısı  bizim de AB yolunda ilerlediğimizin bir işareti olabilir.

FÖŞ anlattı:  Dış Ticareti Bekleyen 2 Büyük Tehlike

ABD: İstihdam yavaşlamaya başlıyor

Hepimiz borç yapılandırıyoruz

IMF G-20’yi uyardı: Para harcamaya devam

haberi, ne vakit, nedir , pay, kaç ? borsa, fiyat iddiası, şimdiki yorumlar, iddialar, bilgileri, 

kaynak:paraanaliz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar