Nisan 11, 2021
YORUMANALİZ: ABD tarım-dışı istihdam beklentiyi aştı, lakin Covid-19’u aşabilecek mi?

YORUMANALİZ: ABD tarım-dışı istihdam beklentiyi aştı, lakin Covid-19’u aşabilecek mi?

Son dakika YORUMANALİZ: ABD tarım-dışı istihdam beklentiyi aştı, lakin Covid-19’u aşabilecek mi? haberleri, 

ABD’de 580-600 bin olarak kestirim edilen Ekim tarım-dışı isithdam artışı 638 bin olarak açıklandı. İşsizlik oranı %7.9’dan %6.9’a geriledi.   İşgücüne iştirak %61.4’ten %61.7’ye yükselerek işsizlik oranında gerilemenin kalıcı olabileceği izlenimini verdi.  Bir ay evvelki istihdam artışı da 672 bine üst revize edilerek, emek pazarında güzelleşmenin kesintisiz sürdüğünü müjdeledi. ABD Covid-19 salgını esnasında kaybettiği 22 milyon işin yalnızca 12 milyonunu geri alırken, bilgiyi yorumlayan uzmanlar hem optimist hem de karamsar gelişmelere işaret ettiler. Biden’ın işi çok güç.

Optimist tarafta, hanehalkının tasarrufları hala yüksek ve rahatlıkla harcayarak tüketim ve sabit sermaye yatırımlarını canlı tutuyor. Ek olarak, firmalar da meskenden çıkmaya çekinen tüketicilere yeni hizmetler sunmakta yarışarak atıl işgücünü eritiyor.

Ama, karamsar haber ve yorumlar daha ağır basabilir. İşsizlerin %33’ü artık “uzun devirli işsiz” statüsüne geçti, yani bu şahısların iş bulma umudu ABD Covid-19’u atlattıktan sonra da epey düşük.

ABD’de hadise sayısı 100 bini aşarken, resmi olmayan haberlere nazaran, Beyaz Saray’a salgının 8-12 hafta daha  kötüye gideceğine dair bilgi verildi. ABD’de kış Kuzey’den Güney’e indikçe, dışarda alışveriş ve cümbüş korona korkusuna kurban gidebilir, yani emek ağır bar, restoran, AVM’ler üzere işyerleri tekrar kapanmak zorunda kalabilir.

Hala işsiz olan 10 milyonun da harcama eğilimi yeni idarenin 2ci Mali Dayanak Paketi’nde uzlaşmasına bağlı. Uzmanlara nazaran, Biden kazanır, ancak Senato Cumhuriyetçiler’de (CUM) kalırsa mali dayanak $500 milyarla hudutlu kalabilir, halbuki Demokratlar (DEM)  $2.2 trilyon istiyordu. Ek olarak, yeni idare vazifesi 20 Ocak’ta devralacak, o mühlet zarfında mali dayanakta uzlaşılsa da, meblağ kışın artan muhtaçlıkları karşılamakta çok yetersiz kalacak.

Bir başka tehlike de Biden’ın Beyaz Saray’da   göreve başlaması akabinde DEM vali ve belediye liderlerine salgının ağır seyrettiği yörelerde sokağa çıkma ve karantina ilan etme direktifi/yetkisi vermesi. Bu kısıtlamalar salgını yavaşlatmakta tek tesirli deva, ama istihdam üzerinde tesirleri de çok olumsuz.

Wall Street hala yatay ve hafif bir eksi seyir ortasında salınırken, muhtemelen Senato’yu da DEM’ın kazanması ihtimalini ölçüyor. Georgia’da 2 koltuk seçiminin Ocak ayında 2ci tipe kalması CUM coğunluğu için bir tehlike.  Şayet Biden Senato’yu da alırsa, çok güçlü bir Mali Takviye Paketi onaylayacak, ancak vergiler de yükselecek. Ek olarak, bu durumda çok süratli artacak bütçe açığı ve kısmen yükselmesi beklenen enflasyon öngörülerinin ABD DİBS getirilerini üst itmesi de çok muhtemel. Fed getiri eğrisinin kısa ucuna müdahale ediyor.  ABD DİBS getirilerinin yükselmesi tasarrufların borsadan sabit getirili menkul değerlere kaymasına neden olabilir.

ABD’de seçim resmen bir ay daha bitmeyecek. Trump’ın tüzel itirazlarını mahallî mahkemeler çöpe atıyor, lakin bir dizi eyalette iki aday ortasında oy makası çok dar olduğu için otomatik olarak tekrar sayım yapılacak.   Yeni idare belirli olup da Covid-19 ve yavaşlayan iktisada  müdahaleye başladığında, ABD kışı kaybetmiş olabilir.

Güldem Atabay: ABD seçimleri bitti, sıra 2021’e sarkacak COVID-19 yavaşlaması ile nasıl başa çıkılacağında

FÖŞ ABD seçimleriyle ilgili bilmek istediğiniz her şeyi anlattı

TAHLİL: Fed FOMC beklemede, ABD iktisadı teklemede

Küresel imalat dalı büyümeye geçti, Merkez Bankası muslukları kapatmamalı

haberi, ne vakit, nedir , pay, kaç ? borsa, fiyat iddiası, şimdiki yorumlar, kestirimler, bilgileri, 

kaynak:paraanaliz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar