Nisan 10, 2021
Merkez Bankası’nın yeni lideri Naci Ağbal’dan birinci ileti

Merkez Bankası’nın yeni lideri Naci Ağbal’dan birinci ileti

son dakika Merkez Bankası’nın yeni lideri Naci Ağbal’dan birinci ileti ,

Merkez Bankası Lideri Murat Uysal misyondan alınarak yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına nazaran; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri (Guvernörü) Murat Uysal misyondan alındı. Uysal’dan boşalan misyona eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Murat Uysal, yeniden Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 6 Temmuz 2019’da vazifeden alınan Murat Çetinkaya’nın yerine getirilmişti.

DÖNEM TESLİM MERASİMİ YAPILDI

Merkez Bankası toplumsal medya hesabından vazife bölüm teslim merasiminin yapıldığı duyuruldu.

Paylaşımda “7 Kasım 2020 tarihli ve 31297 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile TCMB Başkanlığına Naci Ağbal atanmıştır. Misyon zaman teslim merasiminde Sayın Ağbal, Murat Uysal’a teşekkür ederken; Sayın Uysal da yeni vazifesinde Lider Ağbal’a muvaffakiyetler diledi” denildi.

AĞBAL’DAN BİRİNCİ İLETİ

Merkez Bankası’nın kelam konusu paylaşımını alıntılayan Naci Ağbal da “Göreve başladık. Çalışma zamanı…” açıklaması yaptı.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal 1968’de Bayburt’ta doğdu. İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı’ndan mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş Yönetimi Genel İşletme İdaresi (MBA) Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş konseyi lider yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı vazifelerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları ortasında Bütçe ve Mali Denetim Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları ortasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Naci Ağbal, 2004-2006 yıllarında TÜPRAŞ İdare Konseyi Üyeliği, 2006’da PETKİM AŞ İdare Şurası Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ İdare Heyeti Üyeliği misyonlarında bulundu.2008-2015 yıllarında Yüksek Öğretim Konseyi Üyeliği ile Milletlerarası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçiminde AKP Bayburt Milletvekili olarak TBMM’ye giren Ağbal, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçiminde de tekrar Bayburt’tan milletvekili seçildi. Ağbal, AKP MKYK üyeliği ile MYK üyesi olarak İktisat İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcılığı vazifelerinde bulundu. 64. Hükümette Maliye Bakanı olarak vazife aldı. 65. Hükümette tekrar Maliye Bakanı olarak atandı.

2018-2020 yılları ortasında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri vazife yapan ve düzgün seviyede İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babası.

yeni haber, son durum , haberi, nedir, nasıl, nerede ? ne vakit , flaş, yorumları , haber, 

kaynak: sözcü.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar