Nisan 11, 2021
‘Cinnah Genç Müellifler Yarışı’nın mükafatları Ankara’da merasimle sahiplerini buldu

‘Cinnah Genç Müellifler Yarışı’nın mükafatları Ankara’da merasimle sahiplerini buldu


Son dakika ‘Cinnah Genç Muharrirler Yarışı’nın mükafatları Ankara’da merasimle sahiplerini buldu haberleri

BU yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘Cinnah Genç Müellifler Makale Yarışı’nın mükafatları, Ankara‘da düzenlenen merasimle sahiplerine verildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında online gerçekleştirilen ödül merasimine Ulusal Eğitim Bakan (MEB) Yardımcısı Reha Denemeç, Pakistan Ankara Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi, vilayet ulusal eğitim müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Pakistan’ın kurucusu Kaid-i Azam Muhammed Ali Cinnah ismine MEB ile Pakistan Büyükelçiliği’nin ortak düzenlediği müsabakanın bu yılki teması ‘Cinnah ve Atatürk – 20’inci yüzyılın 2 büyük lideri’ oldu.

Merasimde konuşan Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Pakistan ile Türkiye’nin tarihte derin kökleri bulunan kardeşlik bağlarına sahip olduğunu söyledi. Denemeç, Pakistan halkının Türk Bağımsızlık Savaşına, Çanakkale Savaşına ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sırasında verdiği takviyeleri Türkiye’nin unutmayacağını söyledi. Atatürk’ün bağımsızlık savaşı sırasında Müslüman dünyasından dayanak ararken, bugünkü Pakistan’ı oluşturan bölge halkının, büyük şair ve filozof Allame Muhammed İkbal’in konuşmaları aracılığıyla seferberliğe geçtiğini hatırlattı. Denemeç, kuşaklarca sürdürülen Türkiye-Pakistan kardeşliğinin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Pakistan Ankara Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi, müsabakaya katılan öğrencileri kutlayarak, makalelerdeki derin fikirlerin, bakış açılarının ve bilgilerin, Türkiye-Pakistan alakalarına yapılmış değerli bir katkı olarak kıymetlendirdi. Muhammed Ali Cinnah’ın, Türk ve Pakistan arasındaki ebedi kardeşliği güçlendirmek için anahtar rol oynadığını söyleyen Qazi, her iki başkanın sahip olduğu vizyonun, tarihi bağlarımızı güçlü bir stratejik iştirake dönüştürmek olduğunu belirtti.

Düzenlenen makale müsabakasında Tekirdağ Muratlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Mustafa Çakır birincilik, Nevşehir Özel altınyıldız Fen Lisesi’nden Simay Yağmur Yılmaz ikincilik, Tekirdağ Muratlı Anadolu Lisesi’nden Beril Akgün üçüncülük mükafatını aldı. Mansiyon Mükafatlarını ise Kayseri Kocasinan Anadolu Lisesi’nden Nazlı Can Bayraktar, Kayseri 75’inci yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden Sena Parıltı Gülsoy ve Bursa Osmangazi Hüma Hatun Mesleksel ve Teknik Lisesi’nden  Feyza Işık Dolmacı aldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

, gündem, flaş haber, şimdiki haberler, ne vakit, nasıl ? nerede , kim, son durum nasıl, son durumu ne ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar