Nisan 11, 2021
Atölye ve laboratuvar şeflerinin Planlama ve Bakım-Onarım Vazifesi ek ders fiyatları ödenir mi?

Atölye ve laboratuvar şeflerinin Planlama ve Bakım-Onarım Vazifesi ek ders fiyatları ödenir mi?

Atölye ve laboratuvar şeflerinin Planlama ve Bakım-Onarım Vazifesi ek ders fiyatları ödenir mi? haberi ,

Ulusal Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin misyon ve sorumlulukları” başlıklı 85. unsurunda atölye ve laboratuvar şeflerinin misyonları tanımlanmış olup özetle alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefleri sorumlu oldukları alanın bina, eşya, makine-teçhizat ve öteki taşınırların bakım, tamirat, muhafaza, saklama ve kullanıma hazır bulundurulmasından sorumlu tutulmuşlardır.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü 11.11.2020 tarih ver 16496955 sayılı yazılarıyla Mesleksel ve teknik eğitim okul ve kurumlarında alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerine, yüz yüze eğitimin başlaması sebebiyle vazife yaptıkları eğitim kurumunun kısım, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, tamiratı ve öğretime hazır halde bulundurulması maksadıyla yaptıkları çalışmalar için Kararın 6. unsurunun dördüncü fıkrasına nazaran “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” karşılığı olarak ek ders fiyatının ödenmesi gerektiğini belirtmiştir.

İşte o yazı;

Lakin Koronavirüs salgının artış göstermesi üzerine alınan önlemler kapsamında 23 Kasım tarihinden itibaren yüz yüze eğitime orta verilerek uzaktan eğitime geçilmiştir. Akabinde Ulusal, Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün 19.11.2020 Tarih ve 16964289 Sayılı Yazısının 8. unsurundaki; “8-Uzaktan eğitim sürecinin tesirli ve verimli bir biçimde yürütülmesi hedefiyle okul idareleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde misyonlu öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek kıymetlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera üzere araçlardan yararlanabilecektir.” açıklamalarıyla öğretmenlerin haftada bir gün okula gelmeleri gerektiği tabir edilmiştir. Bu minvalde alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefleri de haftada bir gün okula gelecek olup okulda bulundukları mühlet içerisinde vazifelerini yerine getireceklerdir.

Kıyasen Ulusal Eğitim Bakanlığı, 4 Ocak 2021 tarihine kadar olan uzaktan eğitimde haftada bir gün okula gelecekleri, okula gelecekleri devirde yerlerine öbür alan öğretmenlerinin gireceği, sınıf öğretmenlerinin okulda bulunduğu müddette okul müdürünce verilen misyonları yapmaları halinde verilen bu vazifelerin ek ders misyonundan sayılmasının mümkün olduğunu belirtmiştir.

İşte o yazı;

Münasebetiyle atölye ve laboratuvar şefleri haftada bir gün okula gelecekleri, okula gelecekleri periyotta üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirerek sorumlu oldukları kısımda ki araç gereçlerin bakım ve tamiratını yapacak, kullanıma hazır halde bulunduracaktır.

Ek ders fiyatı ödemelerine ait ana düzenlemelerin yer aldığı Ulusal Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine Ait Kararın “Ek ders ücreti” başlıklı 6. unsurunun 4. fıkrasında “Birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen atölye ve laboratuvar öğretmenlerinden kendilerine kısım, atölye ve laboratuvar şefliği misyonu verilenlerin, vazife yaptıkları eğitim kurumunun kısım, atölye ve laboratuvarlarındaki çalışmaların planlanması, tezgah, makine, araç ve gerecin sağlanması, bakımı, tamiri ve öğretime hazır halde bulundurulması gayesiyle yaptıkları çalışmaların kısım şefleri için haftada 10, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders vazifesi sayılır. Bu dersler ders dağıtım çizelgesinde “Planlama ve Bakım-Onarım Görevi” ismiyle gösterilir ve haftada azami okutabilecekleri ek ders saatleri içinde verilir.” kararlarına yer verilmiş olup husus kararı uyarınca kısım şeflerine haftada 10 saat, atölye ve laboratuvar şeflerine ise haftada 6 saat ek ders fiyatı ödenmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

haberleri

memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar