Nisan 11, 2021
Kıtalar ortası online fotoğraf dersi

Kıtalar ortası online fotoğraf dersi

Kıtalar ortası online fotoğraf dersi haberi ,

İzmir’de sanat atölyesi kurucusu olan Fotoğraf Öğretmeni Tülay Apaydın, korona virüs nedeniyle derslerini online olarak yapmaya başladı. Amerika ve İsviçre’nin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciyi fotoğrafla buluşturan Apaydın, çocukların yüklü olarak meskenlerini ve korona virüsü çizme eğiliminde olduğunu söyledi.

Yediden yetmişe herkesi meskende kalmaya mecbur bırakan korona virüs, eğitim alanında da yeni bir devir başlattı. Fotoğraf Öğretmeni Tülay Apaydın, İzmir’de kurucusu olduğu sanat atölyesinde çocuklara fotoğraf dersleri veriyordu. Korona virüs önlemleri kapsamında özel eğitim kursları eğitim faaliyetlerine orta verince Apaydın da derslerini online ortama taşıdı. Apaydın, son bir ayda yurt içi ve yurt dışından 30 öğrencisini sanal ortamda fotoğrafla buluşturarak, İzmir’den Trabzon, Gaziantep, İstanbul, Ankara, İsviçre ve Amerika’ya sanat köprüsü kurdu.

“Kıtaların kavuşması gibi”

Apaydın, “Korona virüs pandemisi periyodunda okullar ve atölyeler bir müddetliğine kapanınca ne yapabiliriz dedik. Bu periyotta bilhassa çocukların psikolojileri çok değerli. Zira arkadaşlarından kopuyorlar, sokağa çıkamıyorlar. Bu türlü bir devirde en güzel terapi formunun fotoğraf olduğunu düşündük. Çocukları bilgisayardan uzak tutmaya çalışırken, pandemi nedeniyle hepimiz bilgisayarların kucağına düştük. Ben de bilgisayar dünyasına çok yakın biri değilim ancak teknolojiyi şuurlu kullandığımızda ne kadar faydalı olduğunu da anladık. Bu süreçte çocuklarla online olarak fotoğraf çalışmalarını sürdürmeye başladık. Onlara çalışacakları modelleri internet üzerinden gönderiyorum. Onlar çalışırken de ben de onları takip ediyorum. Karşılarında bir otorite görmek çocukların verimliliğini artırıyor. Biz online ders yapmaya başlayınca uzaktan ders almak isteyen öğrencilerimiz bizimle bağlantıya geçti. Şu anda Amerika’dan dört, İsviçre’den iki çocuğumuzla uzaktan fotoğraf dersi işliyoruz. Ayrıyeten Türkiye’nin her noktasından pek çok öğrencimle online ders yapıyoruz. Amerika’daki öğrencilerim yılda 2 ay Türkiye’de kalıp fotoğraf dersi görüyordu lakin online eğitim sayesinde her gün kavuşmuş oluyoruz. Kıtaların kavuşması üzere kesintisiz bir irtibat kuruyoruz” diye konuştu.

Pandemi nedeniyle çocukların çizdiği fotoğraflarda dikkat alımlı değişimlerin de olduğunu aktaran Apaydın, “Gözlemlerime nazaran çocuklar artık daima konutlarını çiziyor. Bu beni biraz hüzünlendiriyor. Çocuklar meskenlerinden çıkmadığı için çeşit çeşit konutlar çiziyor. Bazen de korona virüs fotoğrafları çiziyorlar. Kimi kendini virüsle savaşırken çizerken, kimi de virüsü çok korkutucu bir formda resmediyor” sözlerini kullandı.

haberleri

memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar