Nisan 11, 2021
Koronavirüs 22 yıllık öğretmenin eğitim aşkını engelleyemedi

Koronavirüs 22 yıllık öğretmenin eğitim aşkını engelleyemedi

Koronavirüs 22 yıllık öğretmenin eğitim aşkını engelleyemedi haberi ,

Korona virüs 22 yıllık sınıf öğretmeni Mustafa Güler’in eğitim aşkını bitiremedi. Eşi korona virüse yakalanmasına karşın karantinada bile uzaktan eğitimi sürdüren Güler’in bu hareketi velileri etkiledi. Veli Abdullah Yuvanç, “Keşke öteki kızlarım da Mustafa hoca üzere bir öğretmenin elinde yetişseydi” dedi.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde bulunan Mehmet Ali Eruslu İlkokulunda vazifeli sınıf öğretmeni Mustafa Güler, eşi korona virüse yakalanmasına karşın uzaktan eğitime orta vermedi. Olağan kaidelere nazaran 14 günlük rapor alma hakkı bulunan Güler, rapor almayıp bir yandan eşiyle, başka yandan öğrencileriyle ilgilenmeye devam ediyor. Karantina sürecinde bile dersleri hiç aksatmayan Güler, “Hatta benim kendi korona virüs testim de müspet çıksaydı ben bir biçimde ders vermeye devam ederdim” biçiminde konuştu.

Güler’in bu gayreti ve hareketini takdir eden veli Abdullah Yuvanç, öteki 2 kızını özel okulda okuttuğunu belirterek, Güler’in gösterdiği çabayı özel okulda görmediğini tabir etti.

“Çok güç kurallar altında okudum”

Öğretmenliğin hayali olmadığını fakat öğretmen olduktan sonra düzgün bir öğretmen olmayı hedeflediğini anlatan Güler, 1986 ile 1994 yılları ortasında çok sıkıntı ekonomik şartlar altında okuduğunu paylaştı. O vakitler 2 kardeşiyle birlikte Gaziantep’e geldiklerini belirten Güler, “O vakit babamın durumu olmadığı için bir odalı bir meskende 3 kişi kaldık. O meskende güç kaideler altında tahsilimizi tamamladık. Hem okuyup hem çalıştım. O vakit Antep’te pastane, lokanta üzere işyerlerinde çalıştım. Bu güç koşullar altındaki çalışmam ileriki yıllarda öğretmen olunca beni daha azimli daha fedakar yaptı. Uzaktan eğitim şiddetli bir süreç. Uzaktan eğitimde 30 öğrenciyi ekran başında tutmak baya güç. Onları ekrana odaklamak dikkatlerini sağlamak güç oluyor. Lakin bu salgın sürecinde bunu başarmaya mecburuz. Bu süreci öğrencilerin eğitiminin hasar görmeden bitirmeliyiz. Burada öğretmene çok büyük bir yükümlülük düşüyor. Bizde bunu karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

“Ekiplerin rapor yazmasını kabul etmedim”

Eşimin korona virüs testi olumlu çıktıktan sonra da eğitime devam ettiğini kelamlarına ekleyen Güler, “Hatta bizim konuta gelen filyasyon grupları benim için 14 günlük rapor yazabileceklerini bu süreçte uzaktan ders verme zorunluluğumun olmadığını söylediler lakin ben tekrar kabul etmedim. Hatta benim kendi korona virüs testim de müspet çıksaydı ben bir biçimde ders vermeye devam ederdim. Zira öğrenciler esasen salgından ötürü okuldan uzaklar lakin ne olursa olsun her koşulda eğitimden uzak kalmamaları gerekiyor. Karantina sürecinde velilerim ve ablam bize çok takviye oldular. Veliler her gün yapıp getirdi. Ben bir baba olarak çocuğumun nasıl eğitim görmesini istiyorsam ben de motamot o biçimde eğitim veriyorum” tabirlerini kullandı.

“Mustafa hoca biz çok etkiledi, keşke başka 2 kızımda devlette okusaydı”

Öteki 2 kızını özel okulda okuttuğunu söyleyen veli Abdullah Yuvanç ise “Mesela bugün Cumartesi olmasına karşın eğitime devam ediyor. Benim kızım ondan hiç beklemediğim biçimde muvaffakiyet sağladı. Mustafa hoca da geçmişte herhalde çok zorluk çekmesinden ötürü eğitime gönül vermiş. Yani sınıftaymış üzere hareket ediyor. Teğe bir eğitim üzere ders veriyor. En azından böylece salgını atlatmış olacağız. Biz bu sene kızımızı okula gönderip göndermeme konusunda kararsız kalmıştık. Lakin yeterli ki göndermişiz. Mustafa hoca bizi çok etkiledi. Eşi müspet çıktıktan sonra kendisi hastaneye test yaptırmaya gitmek için bile bizden müsaade aldı. Çok şaşırdım. Şuanda da eşi bir odada kendisi bir oda da karantina sürecindeler lakin bu süreçte bile tek bir dersi aksatmadı. Hem eşiyle ilgileniyor hem de öğrencileriyle. Öğrencilere teğe bir özel ders veriyor. Keşke öbür kızlarım da Mustafa hoca üzere bir öğretmenin elinde yetişseydi” tabirlerini kullandı.

Güler’in öğrencisi Başak Irmak Yuvanç da Mustafa hocayı öteki öğretmenlerinden daha çok sevdiğini lisana getirdi.

haberleri

memurlar.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar