Nisan 10, 2021
Serdar Tatlı: “Kimse kuralları öğrenmek istemiyor”

Serdar Tatlı: “Kimse kuralları öğrenmek istemiyor”


son dakika Serdar Tatlı: “Kimse kuralları öğrenmek istemiyor” haberleri,

MHK Lideri Serdar Tatlı TRTSpor’da katıldığı canlı yayında tartışılan hakem kararları, hakemlerin maç içerisindeki misyonları eğitimleri ve genel olarak hakemlik konusundaki bir çok bahiste açıklamalarda bulundu.

Misyona geldiğinden bu yana birinci defa canlı yayına katılan Serdar Tatlı, genel olarak en büyük sorunun kulüpler, futbolcular, yöneticiler ve taraftarlar tarafından kuralların tam olarak bilinmeye çalışılmaması olduğunu söyledi. Tatlı sık sık hakemlerin saha içinde yaptıklarının daha sonrasında kendi içlerinde üzerinde tartışıldığını belirterek hakemlerin muvaffakiyete ulaşması için kendi kararlarını kendilerine izletilmesi gerektiğini söyledi.

Tatlı’nın açıklamalarından satırbaşları şu formda:

“FUTBOLDA HER KARARLA İLGİLİ HERKES TIPKI KARARI VEREMEYEBİLİR”

“Ele temas edilen tüm topların el olarak değerlendirilmesini istemiyoruz. IFAB oyun kurallarıyla ilgili bir çalışma yapıyor. Bunun içerisinde VAR’la ilgili de çalışmalar yapılıyor. Tüm ülkelerde görüşler toplanıyor ve orada tartışılıyor. Protokolde yazan şeylerin bile yenilenme ihtimali var. Tahminen de önümüzdeki dönem yürürlüğe girecek mevzular var. Elle oynamalar büsbütün yorum isteyen durumlardır. Kitap içerisinde hakemlere el konumlarında yorum yapma bahtı verilmiştir. Futbol kuralları kuraldır, her vakit yorum yapılması için baht verilmiştir. Bugün futbolun paydaşlarını yan yana getirirseniz herkes her konum ile ilgili herkes kesin kararlar veremez. Futbolun sevilmesinin nedeni bu. 3. dünya ülkesine gittiğiniz vakit sokakta oynayan çocukların bile bildiği kurallar var ve yoruma açık durumlar olması nedeniyle futbol subjektif yorumlara daima açıktır.”

“TOPA BİRİNCİ DOKUNAN DENETİMİ SAĞLADI OLARAK DEĞERLENDİRİLİR”

“Hangi oyuncunun birinci topla oynaması değerlidir. Birinci dokunan denetimi sağladı olarak kabul edilir. Sonra müdehale eden ona nazaran müdehale etmelidir. Her durumun farklı bir öyküsü vardır. Savunma oyuncusunun saf olup olmadığını izleyerek tahlil yapmamız gerekir.”

“FUTBOL SEYRİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“Sezon başından beri yaptığımız eğitimlerde Uilenberg ile bir arada UEFA’nın gönderdiği eğitim paketleri üzerinden inceleme yapıyoruz. İncelemelerde hakem arkadaşlara niyetlerimizi aktarıyoruz. IFAB’ın söylediklerine de bağlı kalarak veriyoruz. Bizim ülkemizdeki futbol seyrini artırmak için ne yapmalıyız konusunu tartışıyoruz. Futbolcuların en ufak müdehelaye düdük çaldığını görüyoruz. İngiltere’nin Almanya’nın örnek verildiği konusunu inceledik. Oyunun bütün alanında hafif temas hissettiğiniz durumları oynatın dedik. Oyunun her alanında hafif temasları devam ettirmeleri gerektiğini söyledik. UEFA bile son devirde kolay penaltı olmasını istemediği imajları eğitimlerine kattı. Oyunun sık kesilmemesi için tedbirler alınmaya çalışıldı. Biz de dönem öncesi eğitimlerinde hakemlerden bunu istedik.”

“VAR ELİNDE NET BİR DELİL VAR İSE MÜDAHİL OLUR”

“Kamuoyunun şunu bilmesi lazım, biz hakemlerimize verdiğimiz eğitimleri FIFA ve UEFA’nın talimatlarıyla yapıyoruz. Şayet elinde net bir delil var ise VAR’a başvurulması gerekiyor. Elinde net ispat yoksa esasen ne pahalandırılacak. Net biçimde ortaya koyabilmeli VAR odası. Hakemlerimize hafta içerisinde yaptığımız haftasonu maçlarının tahlilinde VAR hakemlerimizdeki eksikliklerimizi hakemlerimize mail olarak gönderiyoruz çarşamba günleri. VAR hakemlerimizi de eksiklikleri üzerinden perşembe günleri bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz.”

“VAR ALANDAKİ HAKEME YARDIMCI OLMAK İÇİN VAR”

“VAR alandaki hakemi etkileyemez. VAR ne için orada? Yardımcı hakemler üzere orta hakeme yardımcı olmak için VAR var hakemi. VAR protokolünün içerisinde şu var: Maçın seyrini değiştirebilecek net bir ispat varsa devreye girsin deniyor. Hakem vermiş olduğu karar konusuna inanıyorsa, kararının yanlışsız olduğunu düşünüyorsa VAR’ın görüş belirtmesine karşın kararında diretebilir. Hakemin kararını yönlendirmeye yetkisi yok, ona bir opsiyon tanıyıp inceleme tavsiyesinde bulunuyor.”

“VAR TEKLİFTE BULUNSA BİLE KARAR HAKEMİNDİR”

“İncelemeyi orta hakem başlatır. Şayet hakem tereddüte düşerse tekrar inceleme talihine sahiptir. Hakem inceledikten sonra kararını değiştirip değiştirmeme hakkına sahiptir. Kararı orta hakem başlatır. VAR hakeme inceleme önerdiği vakitlerde bile karar alandaki hakemindir.”

“İKİNCİ SARI VE TAÇ – KORNERLERDE VAR DEVREYE GİRMEZ”

“Kale vuruşu olan duruma korner verildi, yahut taç atışında taraf değişmesi konusunda VAR devreye girmiyor. İkinci sarı kart konusuna da VAR dahil olmuyor.”

“Eğer VAR’ın elinde net ispat varsa söyler. İzlemeye davet eder, şayet yardımcı hakemler net görememişse VAR’da imaj bulunur izlemeye davet ediliyor.”

“ELLERİN RAKİBE TEMASI KONUSUNDA YANLIŞSIZ KARARLAR VERİLİYOR”

“Geçen dönemden itibaren hakemlerimiz ellerin rakibe teması ve kullanımı konusunda bir standart yakaladı. Hakemlerimiz sarı ve kırmızı kartın ayrımı konusunda bile yanlışsız tespitler yapabiliyor.”

“Kural ihlalini gerektirebilecek bir karar olacaksa çabucak VAR devreye girmelidir. Hakem kural ihlali olduğunun farkında değilse VAR devreye girer.”

MHK HAFTANIN DURUMLARINI NASIL PAHALANDIRIYOR?

“4 haftalık dönemler halinde her ay durumlar online olarak bedellendiriliyor. Uilenberg de Hollanda’dan online olarak katılıyor ve durumlar tartışılıyor. Pazartesi günleri de aslında bir eğitim gerçekleştiriliyor. Her an her dakika hakemlerimizle irtibat içerisindeyiz”

“Pazartesi günü Beylerbeyi’ndeki ofisimizde genel kıymetlendirme yapıyoruz. Maç tahlil takımımız her kritik durumu kesiyor ve bize sunuyor. Harika Lig ve 1. Lig’de tahlil grubumuz misyon yapıyor. Biz onlar üzerinde değerlenirme yapıyoruz ve Pazartesi genel kıymetlendirme yapıyoruz. Şayet farklı bir kanaatimiz varsa, hakemlerimizin öğrenmesi gereken bir durum varsa bunları onlarla paylaşıyoruz.”

“HAKEMLERİMİZİN KENDİ DURUMLARINI İZLEMESİ LAZIM”

“Sezon başında vazifeye geldiğimizde durumlarla ilgili tartıştık, biz eğitimimizi kendi içimizde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Hakem arkadaşlarımın saha içerisindeki durumlarında onlarla konuşmazsam muvaffakiyet sağlayamayız. Biz açık ve şeffaf olmalıyız. Hakemlerimizin saha içerisinde verdiği kararlar üzerinden eğitim yapmalıyız, fakat bu türlü muvaffakiyete ulaşabiliriz. Hakemimiz alanda verdiği kararın hakikat yahut yanlış olduğunun farkına varamayabilir. Daha geliştirmeye yönelik tavsiyelerle lakin yeterli eğitim verebiliriz. Biz kritik ve spesifik konumları seçiyoruz, hakem değil durum seçebiliyoruz. En üstteki hakemin de en az maç yöneten hakemimizin de konumları gelebiliyor.”

“HERKES KURALLARI NET OLARAK BİLSE TAHMİNEN DE TARTIŞILMAYACAK”

“Diğer ülkelerde de kriterler tartışılıyor. Biz hakemlerimizden dünyadan farklı bir uygulama istemiyoruz. VAR protokolünde ne varsa onun uygulanması için çabalıyoruz. Bizden evvel misyon yapan MHK heyetleri da bunu bu türlü istiyordur.”

“VAR uygulanan tüm ülkelerde VAR tartışılıyor. O yüzden tartışılan durumlardaki sorunlardan bir tanesi VAR’ın genel işleyişinin tam olarak bilinmemesinden kaynaklanıyor. Herkes net olarak bilse tahminen de bu kadar çok VAR tartışılmayacak.”

“21 KULÜPTEN 5’İ BİZDEN KURAL EĞİTİMİ İSTEDİ”

“21 ekipten 5’i bize kurallar konusunda talep geldi. Genel kurallar ve VAR ile ilgili biz yalnızca 5 kulübümüze eğitimci gönderip eğitim verdik. Burada kıymetli olan futbolcuların ve teknik heyetin eğitim almasıdır. Eğitimci arkadaşlarla sonrasında konuşuyoruz, eğitim alan futbolcularımızın da duyarsız kaldığı bilgisini alıyorum. Kuralları kimse öğrenmek istemiyor. Yönetici, taraftar, kulüpler kimse kuralları öğrenmek istemiyor. Futbolcular eğitimleri alırken bir an önce bitsin gözüyle bakıyor. Biz açığız, isteyen herkese oyun kurallarıyla ilgili her vakit açığız kâfi ki bize talep gelsin.”

“VAR KAYITLARININ KAMUOYU İLE PAYLAŞILMASI MÜMKÜN DEĞİL”

“Zaman vakit ben VAR kayıtlarını dinledim. VAR kayıtlarının açıklanmaması konusunda IFAB’ın tavsiyesi var. VAR kayıtlarını dinlediğim vakitler oldu. VAR kayıtlarının sızdırılması teknik olarak mümkün değil.”

, futbol haberi, skor, sonucu kaç kaç bitti, maçı, maç, spor, gündem, şimdiki flaş haber,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar