Şubat 27, 2021
altın Piyasasına Büyük Darbe! İşte Kısa ve Uzun Vadeli İddialar

altın Piyasasına Büyük Darbe! İşte Kısa ve Uzun Vadeli İddialar

Son dakika

ABD Vadeli Emtia Süreçleri Komisyonu (CFTC)’ndan alınan en son bilgilere nazaran, hedge fonları, idare konseyi genelindeki risklerini azalttıkları için altın’a ilgiyi kaybediyor. Analistlere nazaran, uzun vadeli temeller altın fiyatları için destekleyici olmaya devam ediyor. Analistler, fiyatlar dengeli bir yükseliş ivmesi bulmaya çalışırken, yükselen nominal getirilerin altın yatırımcılarına ziyan verdiğini belirtiyor.

Commerzbank analisti: altın, mevcut piyasa ortamında çok önemli bir rüzgârla karşı karşıya

Commerzbank’ta değerli metal analisti olan Carsten Fritsch, Pazartesi günü yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

altın, mevcut piyasa ortamında çok önemli bir rüzgârla karşı karşıya. Durağan spekülatif net long durumlar ve altın ETF’lerinden gelen besbelli çıkışların gösterdiği üzere, yatırımcıların şu anda öbür favorileri var.

CFTC 9 Şubat’ta sona eren hafta için yayınladığı raporda, para yöneticilerinin COMEX altın vadeli süreçlerinde spekülatif brüt long konumlarını 2.329 kontrat ile 134.733’e düşürdüğünü gösterdi. Aynı vakitte, short durumlar 2.191 kontrat ile düşerek 47.093’e geriledi. altın’ın net long konumları şu anda 87.640 kontratta, evvelki haftaya nazaran nispeten değişmedi.

Saxo Bank analisti: altın fiyatları dış piyasa gelişmelerine yanıt veremiyor

Saxo Bank emtia stratejisi müdürü Ole Hansen bir araştırma notunda, piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

altın’ın dış piyasa gelişmelerine yanıt verememesi hem long hem de short durumların azalmasına neden oldu. Böylelikle nette durum değişmedi ve neredeyse 20 ayın en düşük düzeyine ulaştı.

Geçtiğimiz devirlerde altın fiyatları bir haftanın en yüksek düzeyine çıkmayı başardı. Lakin piyasa, fiyatları ONS başına 1.850 doların üzerinde tutmak için kâfi alım momentumuna sahip değildi.

TD Securities analistleri: 1.800 doların üzerindeki fiyat, güç işaretlerini ortaya koyuyor!

TD Securities’deki emtia analistleri, altın piyasasındaki son durumu kıymetlendirdi ve şunları söyledi:

FED’in daha dik bir getiri eğrisini denetim altına almaya yönelik pasif yaklaşımıyla, gerçek oranlar enflasyon beklentileri yerine nominal oranlar tarafından yönlendiriliyor. Bu durum altın böceklerini savunmasız bırakıyor.

Bununla birlikte TD Securities’deki emtia analistleri, ONS’u 1.800 doların üzerinde destekleyen eğilimin altını çiziyor. Analistler bunun, kıymetli metalin daha yükseğe çıkması biraz daha uzun sürecek olsa bile dirençli bir güç işareti olduğunu ekliyor:

Piyasa daha güçlü bir temele sahipken, şimdi bir boğa koşusu beklemiyoruz. Zira global piyasalardaki fiyat hareketi FED’in esnekliğini test etmeye yakın bir yerde kalmadı. Yatırım akışları sonlu kalırken getiri eğrisinin dikleşen bir yolda kalabileceğini gösteriyor. Şimdilik….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar