Mart 5, 2021
Avrupa Birliği’nden Blockchain Toplumsal Medya Projesi İçin Yeni Hamle!

Avrupa Birliği’nden Blockchain Toplumsal Medya Projesi İçin Yeni Hamle!

Son dakika

Avrupa Birliği’nin yürütme ortanı, blockchain teknolojisini kullanarak toplumsal medya yayınlarının bütünlüğünü artırmayı amaçlayan üç yıllık bir teşebbüse liderlik etmesi için büyük bir finansal hizmetler firması atadı. “TruBlo” olarak isimlendirilen proje, Avrupa Komisyonu’nun Yeni Kuşak İnternet teşebbüsünün bir modülü olarak çok sayıda blockchain teşebbüsünü denetleyecek. Fransız finansal hizmetler firması Worldline, TruBlo’nun başına geçti. Worldline, 1970 yılında kuruldu ve 2019’da 2,3 milyar euro (2,8 milyar dolar) gelir elde etti.

Finextra tarafından bildirildiği üzere, teşebbüsün “blockchain’de itimat ve prestij modelleri geliştirme” gayesinin bir kesimi olarak önümüzdeki yıllarda varsayımı 450 teklif pahalandırılacak. Tekliflerden 45’inin kısmi finansman alması, dokuzunun ise tamamlanana kadar finanse edilmesi bekleniyor.

Şirketler blockchain teknolojisine yöneliyor

Worldline Iberia TruBlo koordinatörü ve Ar-Ge yöneticisi Toni Paradell, süratle gelişen teknoloji çağında inanç modelleri geliştirmenin temel bir sorun olduğunu söyledi:

“Uygulanan dokuz proje, rastgele bir aygıttan bireyler tarafından oluşturulan içerik alışverişini güçlendiren inanç modelleri oluşturmanın anahtarı olacak. Teknolojileri hayatımızın bir modülü haline getirmek ve çevik, tesirli ve inançlı bir dijital dönüşüm ortamı sağlama yeteneğimizi artırmak istiyorsak bu çok kıymetlidir.”

Toplumsal medya ıslahatı davetleri yalnızca devlet kurumlarından gelmedi. Büyük teknoloji şirketlerinin artan tesiri, toplumsal medyayı hiç kimsenin yahut şirketlerin kaidelerini dikte edemeyeceği blockchain’e geçirmek için daima davet yapılmasına sahne oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar