Mart 2, 2021
ABD tahvil faizleri coştu, Dolar Endeksi yükseliyor

ABD tahvil faizleri coştu, Dolar Endeksi yükseliyor

Son dakika ABD tahvil faizleri coştu, Dolar Endeksi yükseliyor haberleri, 

Dolar/TL TSİ 11:30’da 6.99-7.00 bandında süreç görürken, ABD’de tüm dünya için gösterge teşkil eden 10 yıllık DİBS getirisinin %1.33’le bir yıllık doruğunu egale etmesi rallinin mola almasında esas neden.  Dolar Endeksi de hala Asya’da 90.681’e yükseldi.  Dolar Gelişmekte Olan Ülke FX ve Japon Yeni’ne karşı prim yapıyor.

ABD’de Biden’in $1.9 trilyonluk teşvik paketi ve salgın sonrası biriken  tüketim talebinin mal ve hizmet piyasalarına akacağı fikri, enflasyon beklentilerini yükseltiyor.  Fed her ay tahvil alımı yaparak kısa vadeli faizleri sıfıra çıpalamış durumda. Lakin, Fed’in çekirdek enflasyon %2.5’u aşıncaya kadar mali reaksiyon vermeyeceğini ilan etmesi de getiri eğrisinin uzun vadeli ucunun dikleşmesi,  yani 5-30 yıllık tahvil faizlerin yükselmesi için güçlü bir neden. Yatırımcı, Fed enflasyonla çaba etmeyecekse, gerçek bedeli düşecek tahvillerden kaçıyor.

Dolar Endeksi’nde yükseliş kalıcı olabilir.  ABD AB’ye göre aşılama kampanyasında çok daha süratli ilerlerken, bunu meskene kapanmalar uygulamadan yapmayı becerdi. Halbuki, Avrupa’nın Covid-19’la çabası çok daha uzun sürecek ve bir çok ülkede uzun müddet yasak ve kısıtlamaların sürmesine neden olacak.

Uzmanlar S&P500 ve Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) varlıklarının DİBS faizlerindeki yükselişe ne kadar güçlü olduğunu sorguluyor. Şayet Dolar Endeksi 90 düzeyinde kalacaksa, bu direnç bayağı güçlü olabilir.  Zira, dolar borçlu ülke ve şirketlerin finansman sarfiyatları kendi paraları cinsinden fazla yükselmez. Fakat, ABD DİBS getirileri ve Dolar Endeksi’nin eşzamanlı yükselişe geçtiği bir gelecek, GOÜ için büyük tehlikeler arzediyor.  Bu senaryoda 10 yıllık DİBS getirisinin %1.75’i aşması iflas ve temerrütlere neden olabilir.

CNBC.com’a konuşan NatWest Markets baş stratejisti John Briggs “Getiride %1.5 kapısı açıldı” kehanetinde bulundu.

U.S. Bank Wealth Management yatırım komitesi lideri Eric Freedman Bloomberg’e “Yatırımcılar enflasyon  ve büyüme konusunda bardağın dolu yarısını görüyorlar” yorumunda bulundu.  “Sektör ve ülkelerarası rotasyon hızlanabilir.

TL ve Türk mali  varlıkları Dolar Endeksi’ndeki yükselişlere çok uzun müddet reaksiyonsuz kalamaz.  TL’de ralli bitti denebilir.  Şayet GOP’a risk iştahı geri dönecekse, o vakit yabancılar TL alacak, ama TCMB FX rezervlerini tahkim etmek için döviz alım ihalelerine geçerek piyasayı dengeleyecek.

ABD tahvil faizlerindeki sıçrama, bizm DİBS’e de olumsuz tesir yaptı. Bu sabah 5 ve 10 yıllık tahvillerde  getiri  %13.64 ve %13.23’e yükselirken sırasıyla getiriler 5 ve 8 baz puan yükseldi.  Hazine’nin yüklü tekrar borçlanma programının tam ortasına denk gelen ABD tahvil bozgunu, bütçede finansman masraflarını de yükseltme kapasitesine sahip.

FÖŞ anlattı:  ABD Tahvil Faizleri NİÇİN Türkiye İçin Değerli?

Fed üyesi açıklamasıyla Borsa’da sert kayıplar var

Risk iştahı coşunca, yatırım fonlarında nakit kalmadı!

Tahvil piyasasında korkulan krizi ne tetikleyecek?

haberi, ne vakit, nedir , pay, kaç ? borsa, fiyat varsayımı, aktüel yorumlar, iddialar, bilgileri, 

kaynak:paraanaliz.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar