Mart 5, 2021
Adana’da 2020 yılında konut satışlarında rekor kırıldı

Adana’da 2020 yılında konut satışlarında rekor kırıldı


Son dakika Adana’da 2020 yılında konut satışlarında rekor kırıldı haberleri

ADANA Emlakçılar Odası Lideri İdeal Uçar, geçen yıl, kredilerin sıfır konutlarda 0,64, ikinci el konutlarda 0,74’e inmesiyle birlikte satılan 33 bin 276 konutla, kentte tüm vakitlerin en fazla konut satışının yaşandığı bildirildi. Rekor satış nedeniyle keyifli olduklarını belirten Uçar, kredilerin 1 oranın altına indirilmesiyle emlak bölümünde hareketliliğin tekrar yaşanacağını söyledi. Pandemi münasebetiyle insanların konutlara kapanmak istemediğini kaydeden Uçar, bu devirde bilhassa büyük balkonlu, bahçeli konutların büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılının birinci çeyreğinde durağan bir devir geçiren emlak kesimi, mayıs ayından sonra kredilerin sıfır konutlarda 0,64, ikinci el konutlarda 0,74’e inmesi ile birlikte ülke genelinde büyük hareketlilik yaşadı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) datalarına nazaran 2017 yılında 31 bin 351, 2018 yılında 30 bin 368, 2019 yılında 28 bin 940 konut satışının yapıldığı Adana’da, 2020 yılında ise 33 bin 276 konut satışı ile tüm vakitlerin en fazla konut satışı rekoru kırıldı. Bir evvelki yıla nazaran de yüzde 15’lik bir artış yaşayan konut satışında bilhassa haziran, temmuz, ağustos aylarında insanların emlak ofisleri ile müteahhitlik firmalarında adeta sıraya girdiğini lisana getiren Adana Emlakçılar Odası Lideri Dava Uçar, “2020 yılında Adana’da konut satışlarında tarihi bir rekor yaşadık” dedi. 

TARİHİ REKOR YAŞANDI, STOKLAR ERİDİTürkiye genelinde önemli satışların yapıldığını vurgulayan Lider Dava Uçar, “Ocak, şubat, mart ayları pandemi nedeniyle makus bir periyottu. Daha sonra hükümetimizin kredileri 0,64 ve 0,74 oranlara çekmesiyle birlikte çok önemli manada satışlar gerçekleşti. 2020’yi çok âlâ geçirdik diyebilirim. 2017 yılı son yılların tekrar konut satışlarında tarihi rekorun olduğu bir periyottu. O yıl konut satışları 31 bin küsurlardaydı. 2020 yılında bu sayı 33 bin 276’yı buldu. Bu Adana TÜİK bilgileridir fakat Türkiye geneline baktığımızda tekrar tıpkı formda çok önemli satışlar yaptık. Bilhassa haziran, temmuz, ağustos devirlerinde beşerler emlakçı arkadaşlarımızın ve müteahhitlik ofislerinin kapısında sıradaydı. Bu durum eldeki stokların da erimesine sebep oldu” diye konuştu. ‘KREDİLER DÜŞERSE KESİM YENİDEN HAREKETLENİR’Elde edilen satışlarla kesimin epeyce şad olduğunu, lakin yılın son çeyreği olan ekim, kasım, aralık aylarından bugüne kadar tekrar bir durağan periyoda girildiğini söyleyen Lider Uçar, “Hükümetimizden ricamız, kredi oranlarını tekrar bir aşağılara çekmesidir. İçinde bulunduğumuz pandemi devri münasebetiyle 0,64- 0,74 oranlar tabi ki biraz güç ancak oranlar 1’lerin altına indiği anda emlak dalımızda yine bir hareketlilik başlayacaktır. Elde kalan stoklar da azalacaktır” dedi. BÜYÜK BALKONLU, BAHÇELİ MESKENLERE İLGİ ARTTIPandemi hasebiyle insanların konutlara kapanmak istemediğini ve bu devirde kentte büyük balkonlu, bahçeli meskenlerin büyük ilgi gördüğünü söyleyen Uçar, şöyle konuştu:

“Son vakitlerde pandemiyle birlikte beşerler villa usulü, bahçeli, büyük balkonlu konutlara daha fazla talep gösteriyor. Şu anda hala gelen 5 müşteriden 2’si imkanları dahilinde ya villa stili bahçeli konut istiyor ya da ‘müstakil olsun, biraz bahçem olsun, balkonum olsun orada vakit geçirebileyim’ diye düşünüyor. Yakın köylerde bulunan topraklara mesela hobi konutları yaparak beşerler oralara da ağır bir formda gidiyorlar. Tabi bu bütçe sıkıntısı, imkanları dahilinde beşerler bu yöreleri tercih ediyor.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gülşah ÖZGEN

, gündem, flaş haber, şimdiki haberler, ne vakit, nasıl ? nerede , kim, son durum nasıl, son durumu ne ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar