Şubat 26, 2021
Bakan Koca’dan “Önlemler ne vakit gevşer?” sorusuna cevap: Kararları biz değil, Bilim Konseyimiz veriyor

Bakan Koca’dan “Önlemler ne vakit gevşer?” sorusuna cevap: Kararları biz değil, Bilim Konseyimiz veriyor


Son dakika Bakan Koca’dan “Önlemler ne vakit gevşer?” sorusuna cevap: Kararları biz değil, Bilim Konseyimiz veriyor haberleri

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet gazetesi müellifi Osman Müftüoğlu‘na koronavirüsle çaba ve aşı çalışmalarına ait kıymetli açıklamalar yaptı. Yerli aşı için sonbaharı işaret eden Koca, tedbirlerin gevşemesine ait soruya da karşılık verdi. Müftüoğlu’nun bugünkü yazısından ilgili kısım şöyle:

RUSYA’NIN ÜRETTİĞİ SPUTNIK 5 AŞISINI ALABİLECEK MİYİZ?

Görünen o ki Rusya’nın ürettiği Sputnik 5 aşısı da ülkesindeki Faz 3 çalışmalarını muvaffakiyetle atlattı. Sonuçları inançlı olunca da bir anda başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülke Sputnik 5 üreticisi firmanın kapısını çalmaya başladı. Hakkını verelim, Dr. Fahrettin Koca bu aşı için de erken davrandı. Neredeyse 3-4 ay evvelden ilgili firmayla bağlantı kurdu. Birkaç hafta evvel de aşının Türkiye’de ortak üretimi için imzalar bile atıldı. Görüşmemizde Sayın Bakanda bu aşıyla ilgili rastgele bir tereddüdün olmadığını fark ettim. Hem ithalatı konusunda, hem ortak üretimi konusunda süratle hareket edeceği anlaşılıyor.

YERLİ AŞI NE VAKİT KULLANIMA GİRER?

Yerli aşıda kıymetli gelişmeler var. Aşıda da yerli ve ulusal bir duruş gerektiği, yerli aşı geliştirmenin stratejik bir problem haline geldiği kesin. Dr. Koca, yerli aşı için benden çok daha fazla umutlu. Önümüzdeki sonbahara elimizde olabileceğini düşünüyor.

TEDBİRLER NE VAKİT GEVŞER?

Haklıyız, hepimiz neredeyse “önlem mağduru”yuz. Lakin görünen o ki tedbirlere daha bir müddet daha katlanmak zorundayız. Pekala, Dr. Koca’nın fikri ne? Aldığım cevap şu:

“Önlemlerle ilgili kararları biz değil, Bilim Konseyimiz veriyor. Konsey hadise sayıları başta olmak üzere eldeki bütün sayıları kıymetlendirerek, ülke çapındaki bütün gelişmeleri dikkatle izleyip sonuca varıyor. Bu kararları doğal ki gerekli temasları yaparak Bakanlar Şurası’nın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmesine sunuyoruz. Sonuç orada alınıyor.”

, gündem, flaş haber, yeni haberler, ne vakit, nasıl ? nerede , kim, son durum nasıl, son durumu ne ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar