Mart 5, 2021
“altın Fiyatı Tsunamisi Geliyor” Ekonomistler ve Analistler: Bu Düzeylere Gidiyoruz!

“altın Fiyatı Tsunamisi Geliyor” Ekonomistler ve Analistler: Bu Düzeylere Gidiyoruz!

Son dakika “altın Fiyatı Tsunamisi Geliyor” Ekonomistler ve Analistler: Bu Düzeylere Gidiyoruz! haberi ,

Birtakım analistlere nazaran, Federal Rezerv bir getiri eğrisi denetim programına adım atmaya zorlanmadan evvel, tahvil getirilerinin daha fazla yükselmesi için yer var. Bu nedenle analistlere nazaran, altın yatırımcıları biraz daha acı hissetmeyi ve daha düşük düzeyleri beklemeli. Piyasa analisti Rajan Dhall ve başka tanınan analistlere nazaran, altın fiyatı kıymetli bir baskı altında. Bu nedenle analistlere nazaran, 1.787 dolar/ONS düzeyindeki bir kırılma, 1.676 dolar/ONS düzeyine yanlışsız bir harekete neden olabilir. Bu düşüşü analistlere nazaran, daha berbat düzeyler izleyebilir. Lakin birtakım uzmanlar ise altın fiyatları konusunda uzun vadede optimist görünüyor.

Ekonomistler ve piyasa analistleri: altın yatırımcıları biraz daha acı hissetmeyi beklemeli!

altın piyasası, yükselen tahvil getirileriyle birebir vakte denk gelen son birkaç gün içinde değerli bir satış baskısı gördü. Salı günü 10 yıllık tahvil getirileri, finans piyasalarının yaklaşık bir yıl evvel COVID-19 salgını tarafından birinci sefer yönlendirilmesinden bu yana en yüksek düzeyi olan %1.33’e yükseldi. Ekonomistlere ve piyasa analistine nazaran, beklenenden daha güçlü bir ekonomik toparlanma için artan beklentiler, getiriler üzerinde yükselen enflasyon tehdidinden daha büyük bir tesire sahip.

Tahvil piyasası, nominal getirilerin başabaş oranından daha süratli yükseldiğini gördü. Bu ortam, getirisi olmayan bir varlık olan altın’a tartı veren gerçek getirilerin artmasına neden oluyor. Büyüme argümanı, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ocak ayında perakende satışlarının %5,3 oranında muazzam bir sıçrama yaptığını söylemesinin akabinde Çarşamba günü büyük bir dayanak aldı. Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti olan Michael Pearce, ABD iktisadının hükümetin teşvik tedbirleriyle “aşırı yüklendiğini” söyledi.

Ole Hansen: Kısa vadede altın fiyatı, makûs haberler ile tsunamisiyle karşı karşıya!

Artan tahvil getirileri, altın fiyatı için olumsuz olsa da piyasa analistleri bunların pay senedi piyasaları için de berbat olduğuna dikkat çekiyor. Şu anda birçok yatırımcının sorduğu soru, Federal Rezerv devreye girmeden evvel getirilerin ne kadar yüksek olabileceği. Saxo Bank emtia stratejisi lideri Ole Hansen, bir merkez bankası getiri eğrisi denetim programının altın piyasası için oyun değiştirici olacağını ve ONS başına 2.000 dolara yükselen öbür bir ralliyi ateşlemek için gereken kıvılcım olabileceğini söyledi.

Fakat Ole Hansen, FED devreye girmeden evvel getirilerin daha yüksek hareket etmesi gerektiğini de ekledi. Ole Hansen, merkez bankasının %1,5’in üzerine çıkması durumunda getirilerin düşmesini beklediğini de söyledi. Ole Hansen mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Kısa vadede altın, makûs haberler, yükselen tahvil getirileri, daha güçlü bir ABD doları ve rekor pay senedi piyasaları tsunamisiyle karşı karşıya. Fakat, tahvil getirileri yükseldikçe, finansal piyasalar için daha büyük risk oluşturuyorlar. Artan getiriler pay senedi piyasaları için zehirdir. Bu nedenle bir noktada FED devreye girmek zorunda kalacak.

Afshin Nabavi: altın rallisi şimdi bitmedi…

MKS (İsviçre) SA ticaret lideri Afshin Nabavi, altın piyasası tahvil getirileri yükseldikçe zorlansa da uzun vadeli temellerin güçlü kaldığını söyledi. Afshin Nabavi, ekonomik büyüme beklentilerinin arttığını belirtti. Fakat Afshin Nabavi, COVID-19 salgınının çok fazla hasar oluşturduğunu ve iktisatların normalleşmesinin yıllar alacağını ekledi. Afshin Nabavi bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

altın rallisi şimdi bitmedi. Lakin vakit zaman biraz nefes alması gerekiyor. Pandemi çok fazla acı oluşturdu ve global iktisat olağana dönmeden evvel çok daha fazla canlanma gerekecek ve bu altın fiyatlarını desteklemeye devam edecek.

TD Securities’deki emtia analistleri: altın’da daha fazla erime olabilir

TD Securities’deki emtia analistleri de Federal Rezerv dengeleme hareketini yakından izliyor. Fakat emtia analistleri, merkez bankasının, çok yüksek pay senedi değerlemelerini tehdit ettikleri için nihayetinde yükselen oranları geri çekmesini bekliyorlar. TD Securities’deki emtia analistleri, bahse yönelik şunları söylüyor:

FED’in daralan konuşmaları geri püskürtmek için baskı oluşturacağından şüpheleniyoruz. Lakin bu ortada, gerçek getirilerdeki artış, altın fiyatlarının aylarca süren dayanağının altına düşmesi için çıtayı düşürdü.

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın fiyatı iddiası için “Dev Banka altın’da Havlu Attı! Korkutan İddialarını Açıkladı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yangiliklar